PROJEKAT
Tehničko i arhitektonsko nasleđe na prugama Vojvodine
Prva pruga prošla je delom Banata 1854. godine. Prolazeći kroz Jasenovo i Belu Crkvu u Srbiji, povezala je Oravicu i Bazijaš u Rumuniji. (priče s pruge)
Nekadašnja železnička mreža Vojvodine (Map data © 2021 Google)
Ubrzani razvoj železničkog saobraćaja krajem XIX veka karakterističan je i za Vojvodinu, koja je do 1918. bila deo Austro-Ugarskog carstva. Na osnovu odredbi Berlinskog kongresa, Srbija se obavezala da otpočne razvoj železničkog saobraćaja. Tako je prva pruga u Srbiji, na relaciji Beograd - Niš, puštena u saobraćaj 1884. godine, a u Beogradu je 1884-85. godine završena prelepa železnička stanica.
PROJEKAT
Orijent ekspres prugom kroz Srbiju
Na konkursu Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije, u oblasti digitalizacije kulturnog nasleđa i savremenog stvaralaštva za 2020. godinu, podržan je naš projekat: "Industrijsko nasleđe na pruzi Orijent ekspresa kroz Srbiju". Projekat se realizuje u periodu juli - decembar 2020. godine, na pruzi kojom je prolazio legendarni evropski voz Orijent ekspres. Krećući se prugom, putovali smo od Šida do Dimitrovgrada. Stali smo na više od 100 železničkih stanica i stajališta, koje smo istražili i fotografisali, dokumentujući sačuvano arhitektonsko i industrijsko nasleđe.
Prvi voz sa Glavne železničke stanice u Beogradu pošao je 3. septembra 1884. godine
Ubrzani razvoj železničkog saobraćaja krajem XIX veka karakterističan je i za Srbiju. Prva pruga u Srbiji, na relaciji Beograd - Niš, puštena je u saobraćaj 1884. godine. Železnička stanica u Beogradu završena je 1884-85. godine. Tadašnja evropska infrastruktura, uključujući i Srbiju, omogućila je da Orijent ekspres, prvi i najznačajniji evropski voz, 1885. godine počne da saobraća na relaciji Pariz - Beč - Beograd - Niš.
Od stanice do stanice
Dovršetak izgradnje pruge Beograd - Niš 1884. godine omogućio je da Orijent ekspres, prvi i najznačajniji evropski voz, 1885. godine počne da saobraća na relaciji Pariz - Beč - Beograd - Niš.
Tokom putovanja prugom Orijent ekspresa, od Šida do Dimitrovgrada, zabeleženo je trenutno stanje, koje je dokumentovano i ilustrovano fotografijama i pratećim tekstovima. Dokumentaristički pristup obezbedio je autentične fotografije i zapise o pruzi, železničkim stanicama, stajalištima i pratećim objektima. Prikupljeni materijali u potpunosti su semantički obrađeni, dostupni na vebu i na raspolaganju državnim institucijama: za promovisanje kulturnih dobara u okviru aktivnosti, koje doprinose očuvanju i oživljavanju istorije srpske železnice i sačuvanog istorijskog nasleđa.
Projekat se izvodi u saradnji s Muzejom nauke i tehnike iz Beograda.
Pruga Orijent ekspresa kroz Srbiju