Pravoslavna crkva svetog Stefana u Beodri (Novo Miloševo)
Novo Miloševo urbanistički je potpuno organizovano mesto. Prostire se pravcem sever - jug, kraj puta za Kikindu. Selo je dugo oko 5km. Lako je uočljiv neproporcionalan odnos dužine i širine, koji objašnjava istorija Novog Miloševa. Naime, Novo Miloševo istovremeno je i staro i novo mesto. Za razvoj mesta značajan je XVIII vek, kada su oformljena, u ovom ili sličnom obliku, dva naselja: Beodra i Karlovo (kasnije: Dragutinovo). Beodra se nalazi u južnom delu mesta, prema Novom Bečeju, a Dragutinovo je na severu, prema Kikindi i Bočaru. Posle Drugog svetskog rata sela su administrativno spojena u jedno mesto: Novo Miloševo.
Na osnovu izveštaja revizora Johana Jakoba Erlera iz 1773. u Beodri živelo je pretežno srpsko stanovništvo. Zabeležio je i da su u Beodri postojale pošta i kambijatura (stanica za zamenu poštanskih konja). U to vreme Beodra je bila samo komorsko naselje i nije bila uključena u Banatsku vojnu granicu. Imajući u vidu većinsko srpsko i pravoslavno stanovnštvo, u Beodri je izgrađena srpska pravoslavna crkva. Nije velika, ali deluje vrlo skladno i elegantno, s tornjem i obaveznim crkvenim satom.
Prva crkva u Beodri izgrađena je 1758. godine. Na osnovu rapoloživih podataka reč je o građevini od cigle, drvene građe i sa jednim crkvenim zvonom. Sadašnja Crkva svetog Stefana izgrađena je u relativno kratkom roku, u periodu 1872-1874. godina.
U vreme kada sam posetio Beodru sat na crkvenom tornju pokazivao je neke davno prošle sate. Bilo bi lepo da u Beodru da navrate majstori-sajdžije, koji su popravili sat na Crkvi svetih arhangela u Kumanu.
- Zahvaljujem se prijatelju Andreu Karolju na vožnji, strpljenju, druženju i pričama o Beodri i Karlovu.