Zaboravljena Srbija - Projekti i stručni radovi
Tehničko i arhitektonsko nasleđe na prugama Istočne Srbije
Razvoj železničke mreže u Srbiji, južno od Dunava, počeo je krajem XIX veka. Delimično prateći drevni koridor Via Militaris, u kratkom roku završena je pruga Beograd - Niš. Puštena je u saobraćaj 1884. godine. Nekoliko godina kasnije, već 1890. Srbija prihvata ideju Rusije za izgradnju Transbalkanske pruge, koja bi preko Rumunije predstavljala deo veze od Crnog do Jadranskog mora. Planirana trasa pruge kroz Srbiju je: Prahovo - Zaječar - Knjaževac - Niš, pa dalje za Kuršumliju i Kosovo.
Nastupajući događaji (Balkanski ratovi, Prvi i Drugi svetski rat) uticali su da se istočne pruge grade po deonicama, u periodima mirnijih vremena, ponekad i u vreme ratova. Deonica Prahovo - Zaječar puštena je u saobraćaj 14.6.1914, deonica Zaječar - Knjaževac završena je 28.1.1915. Konačno, pruga Knjaževac - Niš puštena je u saobraćaj 15.8.1922. Nakon Drugog svetskog rata istočne pruge povezane su poprečnom vezom: Zaječar - Bor (1967), Mala Krsna - Požarevac - Majdanpek (1969), Majdanpek - Bor (1972), sa prugom Beograd - Niš. (Putovanje prugama istočne Srbije)
Otkrivanje Srbije - Zapisi
Vreme mobilnih telefona, interneta i društvenih
mreža, pored nesumnjivih prednosti, donelo je previše
površnih, nepovezanih i neproverenih informacija, priča
i fotografija. Krećući se tim virtuelnim prostorima
zaboravili smo da putujemo. Naše priče i sećanja, na
neka skrivena, a lepa mesta, sve su ređa, ili ih više nema ...
U Ediciji monografija, novim, autentičnim
fotografijama i pratećim tekstovima, predstavljamo teritoriju
opštine i naselja, viđene očima i kamerom putopisca. (Detaljnije o Ediciji monografija)
Zaboravljena arhitektura banatskih sokaka
Teritorija Vojvodine, uključujući Banat, često je menjala državu. Kad god se to desilo, dolazilo je do migracija stanovništva. Neki su odlazili, drugi su dolazili. Nove vlasti donosile su svoja pravila uređenja gradova i sela, a novi stanovnici svoje potrebe, navike i običaje. Nekada uređene i prepoznatljive ambijente, vremenom zamenili su novi, stilski i u svakom pogledu, nedefinisani urbanistički i arhitektonski pokušaji. (Nepregledna tišina banatskih sela)
Projekat je prihvaćen i podržan na konkursu Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije, u oblasti digitalizacije kulturnog nasleđa i savremenog stvaralaštva za 2022. godinu.
Arhitektura i istorija sakralnih objekata u Srbiji - Crkve i manastiri
Projekat nema religijski karakter. Predmet projekta isključivo su sakralna arhitektura i istorija. (Posetite manastire i crkve u Srbiji)
Istraživanje i dokumentovanje železničkog nasleđa na pruzi Mala Krsna - Majdanpek
Izgradnja železničke mreže u Kraljevini Srbiji počela je krajem 19. veka, izgradnjom železničke pruge Beograd - Niš, koja je puštena u saobraćaj 1884. godine. Istovremeno sa gradnjom niške pruge, izgrađena je pomoćna pruga Smederevo - Mala Krsna - Velika Plana, koja je korišćena za transport materijala za izgradnju niške pruge. Tridesetak godina kasnije, gradi se pruga Smederevo - Mala Krsna - Požarevac (1920. godina), pa zatim Požarevac - Kučevo (1927. godina). Dogradnjom pruge od Kučeva do Brodice, pa zatim od Brodice do Majdanpeka i Bora ostavarena je najkraća železnička veza od Topčidera do Prahova, Zaječara i dalje, prema Knjaževcu i Nišu. (priče s pruge)
Tehničko i arhitektonsko nasleđe na prugama Vojvodine
Na konkursu Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije, u oblasti digitalizacije kulturnog nasleđa i savremenog stvaralaštva za 2021. godinu, podržan je naš projekat: "Tehničko i arhitektonsko nasleđe na prugama Banata".
Prva pruga prošla je delom Banata 1854. godine. Povezala je Aninu i Oravicu u Rumuniji, pa prolazeći kroz Jasenovo i Belu Crkvu u Srbiji, završila u Bazijašu u Rumuniji. Pogledajte priče s pruge.
Industrijsko nasleđe na pruzi Orijent ekspresa kroz Srbiju
Na konkursu Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije, u oblasti digitalizacije kulturnog nasleđa i savremenog stvaralaštva za 2020. godinu, podržan je naš projekat: "Industrijsko nasleđe na pruzi Orijent ekspresa kroz Srbiju".
Dovršetak izgradnje pruge Beograd - Niš 1884. godine omogućio je da Orijent ekspres, prvi i najznačajniji evropski voz, 1885. godine počne da saobraća na relaciji Pariz - Beč - Beograd - Niš. Pogledajte priče s pruge.
Zaboravljena Srbija
- poslednje godine crnotravskih sela
Na konkursu Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije, u oblasti digitalizacije kulturnog nasleđa i savremenog stvaralaštva za 2019. godinu, podržan je naš projekat: "Zaboravljena Srbija - poslednje godine crnotravskih sela". Projekat je realizovan u periodu juni - decembar 2019. godine, na teritoriji opštine Crna Trava. Pogledajte nove priče o crnotravskim selima.
I ovo je Srbija
U Galeriji nauke i tehnike Srpske akademije nauka i umetnosti predstavljene su fotografije i priče o udaljenim i zaboravljenim delovima Srbije, do kojih se stiže seoskim i poljskim putevima. Autor izložbe i kataloga: mr Zoran Cvetković. Recenzent: akademik Dragan Škorić, SANU.
Posle Beograda, izložba je gostovala u Nišu, Žagubici, Smederevu i Kragujevcu.
Srbija plus - lepa zemlja dobrih ljudi
Putovanja su lepa. Pamte se mesta, ljudi koje srećemo. Trajno ostaju i albumi sa predivnim fotografijama - za neka buduća vremena i da se ne zaboravi.
Projekat "Srbija plus - lepa zemlja dobrih ljudi" je istraživačko-dokumentarni, neprofitni i autorski projekat Magazina za nacionalnu geografiju, tradiciju i kulturu - Srbija plus iz Beograda. Posvećen je mestima u Srbiji i ljudima, koji tamo žive i koje srećemo na putovanjima kroz Srbiju. Pogledajte priče s putovanja Srbijom.