Železnička stanica Knjaževac
Železnička stanica Knjaževac nalazi se na pruzi Zaječar - Knjaževac - Niš. Otvorena je za saobraćaj 28. januara 1915. godine, za vreme Prvog svetskog rata, a nakon Kolubarske bitke (7. decembar 1914) i proterivanja Austrijanaca iz Srbije. Na stanici je sačuvan lep deo istorije srpskih železnica. Izdvajaju se vodotoranj i vodonapojnici za dopunu parnih lokomotiva vodom.
Galerija fotografija
Zgrada železničke stanice Knjaževac izgrađena je po tipskom projektu luksuznijih, većih železničkih stanica, koji su se koristili u vreme izgradnje pruga u Srbiji. Stanica trenutno nije posednuta, ali redovno se održava i u dobrom je stanju.
Do pred kraj XX veka železnica je bila najvažniji vid industrijskog transporta. Upravo zato, industrijski objekti podizani su pored pruga i železničkih stanica. Neposredno uz stanicu u Knjaževcu nalaze se veliki silosi.
Obavezni deo železničkih stanica bili su železnički robni magacini.
Iz nekih ranijih vremena na železničkoj stanici u Knjaževcu još uvek nalaze se uređaji i objekti, koji su deo istorije srpskih železnica
Kada su sredinom XX veka parne lokomotive zamenjene dizel lokomotivama, vodotornjevi i vodonapojnici za dopunu parnih lokomotiva nisu više bili potrebni. Vremenom, vodotornjevi su porušeni, ili su se sami srušili. Istovremeno, vodonapojnici između koloseka su isečeni i odneti u staro gvožđe.
Vodonapojnik na železničkoj stanici u Knjaževcu izradila je namačka fabrika Maschinen und Armaturenfabrik vormals H. Breuer - Hoechst am Main - Germany. Fabriku je 1876. osnovao Herman Josef Breur. Zatvorena je 1967. godine.
Sticajem okolnosti, mali broj vodonapojnika još uvek postoji na nekim od naših železničkih stanica.
Na velikom brojem stanica pojedini koloseci su zatvoreni za saobraćaj. Kraj njih ostale su skretnice, semafori i neki drugi uređaji i železničke oznake.
Na železničkoj stanici u Knjaževcu još uvek postoji nekadašnji toranj za vodu, koji služio za napajanje parnih lokomotiva.
Vodotoranj u Knjaževcu izuzetno je lep objekat. Na fasadi nalaze se brojni detalji izrađeni od opeke i drveta.
Na vrhu tornja je deo za nadgledanje napajanja lokomotiva i regulisanje protoka vode.
Zahvaljujem se:
- Ministarstvu kulture Republike Srbije, koje je finansijski podržalo projekat "Tehničko i arhitektonsko nasleđe na prugama Istočne Srbije".
- Zavodu za zaštitu spomenika kulture Niš na preporuci za realizaciju projekta.
- Centru za bezbednost Infrastruktura železnice Srbije, koji je odobrio i obezbedio sigurno izvođenje projekta na svojim objektima.
- Stavovi autora teksta i fotografija nužno ne izražavaju stavove Ministarstva kulture RS, Zavoda za zaštitu spomenika kulture Niš i Infrastrukture železnice Srbije.
DEONICA:
ZAJEČAR - KNJAŽEVAC
STANICE I STAJALIŠTA:
Zaječar
Timok
Grljan
Vratarnica
Mali Izvor
Selačka Reka
Minićevo
Donje Zuniče
Gornje Zuniče
Knjaževac
==> RED VOŽNJE <==