Deonica Vračev Gaj - Nera
Deonica Vračev Gaj - Nera poslednja je deonica pruge Anina - Bela Crkva - Bazijaš, na teritoriji Srbije. Zatvorena je saobraćaj 1948. godine, nakon Rezolucije Informbiroa. Tada je, kao deo priprema Jugoslavije za odbranu od mogućeg napada, srušen most preko Nere i prekinuta železnička veza sa Rumunijom. Konačno, deonica pruge, od Jasenova do Nere, na granici sa Rumunijom, zatvorena je 1966. godine, nakon čega je demontirana.
Pruga prati tok Nere. Nakon više od 170 godina od izgradnje, jedini trag nekadašnje pruge je visok i čvrst zemljani, pružni nasip, na kome se nalazio kolosek.
Pruga je prolazila neposredno uz granicu sa Rumunijom. Pored nasipa još uvek se nalaze betonske, protivoklopne prepreke.
Uz nasip su, verovatno Nemci tokom okupacije Jugoslavije u Drugom svetskom ratu, sagradili bunker za zaštitu pruge od očekivanih diverzija.
Konačno, teško je zamisliti da je 1869. godine baš ovuda prošao car austrijski car Franc Jozef. Putovao je vozom od Beča do Bazijaša, zatim lađom preko Crnog mora do Egipta, da bi 17. novembra 1869. prisustvovao otvaranju Sueckog kanala.
Zahvaljujem se:
- Ministarstvu kulture i informisanja Republike Srbije, koje je finansijski podržalo projekat "Tehničko i arhitektonsko nasleđe na prugama Banata". Stavovi autora teksta i fotografija nužno ne izražavaju stavove Ministarstva kulture i informisanja RS.
- Muzeju nauke i tehnike na stručnoj pomoći.
- Centru za bezbednost Infrastruktura železnice Srbije, koji je odobrio i obezbedio sigurno izvođenje projekta na svojim objektima.
ANINA -
BELA CRKVA - BAZIAŠ
- od stanice do stanice:
Jasenovo
Crvena Crkva
Bela Crkva
Deonica Vračev Gaj - Nera
Pruge Vršac - Jasenovo i Anina - Baziaş