Putovanja stogodišnjim prugama Vojvodine
Železnička stanica Bela Crkva
Železnička stanica Bela Crkva na pruzi Anina - Bela Crkva - Bazijaš
Železnička stanica Bela Crkva nalazi se na pruzi Anina - Bela Crkva - Bazijaš, koja je otvorena je za saobraćaj 20. avgusta 1854. godine. Deonica pruge, od Jasenova do Nere, na granici sa Rumunijom, zatvorena je 1966. godine, nakon čega je demontirana.
Železnička stanica Bela Crkva
Železnička stanica Bela Crkva bila je jedna od prvih železničkih stanica na teritoriji sadašnje Srbije. Arhitektonsko i funkcionalno rešenje stanice urađeno je prema važećim standardima nekadašnje Austro-Ugarske.
Ulična fasada stanice
I nakon proteklog vremena i zatvaranja stanice u Beloj Crkvi, arhitektonski detalji potvrđuju njen značaj i stručnost projektanata.
Glavni ulaz u staničnu zgradu
Međutim, nakon zatvaranja pruge Bela Crkva - Vršac, stanična zgrada je napuštena i ubrzano propada. Moguće je da u neposrednoj budućnosti nestane još jedan deo čuvene evropske pruge Temišvar - Anina - Bela Crkva - Bazijaš.
Stanični peron
Kada se pruga zatvori za saobraćaj, stanične zgrade i objekti najčešće se obruše, ukoliko se ne prenamene, ili ne dodele železničkim službenicima za stanovanje.
Fasada stanične zgrade perma peronima
Ulaz u čekaonicu i blagajnu
O značaju stanice u Beloj Crkvi govori i velika, nekada lepo uređena čekaonica i više blagajni za prodaju voznih karata.
Stanična blagajna i čekaonica
Izlaz na perone
Deo arhitektonske celine stanice su objekti, namenjeni osoblju za tehničko održavanje.
Službeni, železnički objekat
Osim namenskih, železničkih objekata, na stanici su izgrađeni magacini za smeštaj tereta, koji se prevozi železnicom. Na železničkoj stanici u Beloj Crkvi, železnički objekti i magacini, čine arhitektonsku celinu i izgrađeni su u vreme otvaranja stanice za saobraćaj.
Železnički magacini
Za razliku od nekih drugih stanica, kao što su Orlovat i Alibunar, na stanici u Beloj Crkvi ostalo je vrlo malo tehničkih uređaja: vodonapojnik za parne lokomotive, pružna rampa, nekoliko skretnica.
Vodonapojnik za parne lokomotive
Nekim slučajem, još uvek je u funkciji stara rampa sa železničkim fenjerom, čekrkom i signalnim zvonom.
Stara rampa i stražarska kućica
Čekrk za spuštanje i podizanje rampe i signalno zvono
Ulazak na stanicu iz pravca Bazijaša
Posebno su zanimljive originalne, livene table upozorenja.
Table: Pazi na voz i Ne diraj branik
Na prilazu stanici i na stanici deo koloseka još uvek nije demontiran, pa se osim pruge nailazi i na nekoliko skretnica.
Skretnica na odlaznom koloseku prema Neri i Bazijašu u Rumuniji
Dolazni kolosek u stanicu iz pravca Nere i Bazijaša
Zahvaljujem se:
- Ministarstvu kulture i informisanja Republike Srbije, koje je finansijski podržalo projekat "Tehničko i arhitektonsko nasleđe na prugama Banata". Stavovi autora teksta i fotografija nužno ne izražavaju stavove Ministarstva kulture i informisanja RS.
- Muzeju nauke i tehnike na stručnoj pomoći.
- Centru za bezbednost Infrastruktura železnice Srbije, koji je odobrio i obezbedio sigurno izvođenje projekta na svojim objektima.
ANINA -
BELA CRKVA - BAZIAŠ
- od stanice do stanice:
Jasenovo
Crvena Crkva
Bela Crkva
Deonica Vračev Gaj - Nera
Pruge Vršac - Jasenovo i Anina - Baziaş