Železnička stanica Jaša Tomić
Železnička stanica Jaša Tomić otvorena je 1889. godine, kada je puštena u saobraćaj pruga Sečanj - Jaša Tomić - Međa, pa dalje za Žombolj (Jimbolia, Rumunija).
U vreme izgradnje, stanica se nalazila na važnoj pruzi Sečanj - Žombolj, povezujući južne i severnoistočne delove austrougarske železničke mreže. Po završetku Prvog svetskog rata, a na osnovu mirovnog sporazuma, Kraljevina Jugoslavija i Rumunija razmenile su 1924. godine delove teritorija. Promenom granice, deo pruge između Jaše Tomića i Međe ostao je na teritoriji Rumunije. Međudržavnim ugovorom saobraćaj na pruzi nije prekinut, samo su uvedena pravila kretanja naših vozova kroz Rumuniju. Jedno od njih bilo je da voz ne sme da se zaustavlja na teritoriji Rumunije. Pravilo je poštovano, izuzev u jednom slučaju: voz je zaustavila krava, koja je pasla na pruzi.
Stanična zgrada železničke stanice Jaša Tomić izgrađena je pre više od sto godina, po jednom od tipskih projekata, koji su korišćeni na teritoriji tadašnje Austrougarske.
Smanjenje broj stanovnika i pretežni prelazak sa železničkog na drumski transport doprineli su da pruga Sečanj - Jaša Tomić - Međa bude zatvorena. Putnički saobraćaj obustavljen je 1999. godine, a saobraćaj potpuno je prekinut 2006. godine. U međuvremenu stanični koloseci su uklonjeni, a na njihovom mestu uspeva višegodišnja vegetacija.
U vreme intenzivnog korišćenja železničkog transporta, na stanicama i pored pruge, građena su industrijska postrojenja, robni i železnički magacini. Nakon zatvaranja pruge, železnički magacin na stanici Jaša Tomić napušten je.
Izvesno vreme posle zatvaranja stanice deo stanične zgrade adaptiran je, ili dograđen. Poslednjih godina deluje napušteno, pa je njegova namena ostala nepoznata.
Jedno od najlepših obeležja železničkih stanica su table sa nazivom stanice. Uklonjene su sa većine napuštenih staničnih zgrada. Na stanici Jaša Tomić još uvek postoje. Bilo bi lepo kad bi se sačuvale u nekom našem muzeju.
Zahvaljujem se:
- Ministarstvu kulture i informisanja Republike Srbije, koje je finansijski podržalo projekat "Tehničko i arhitektonsko nasleđe na prugama Banata". Stavovi autora teksta i fotografija nužno ne izražavaju stavove Ministarstva kulture i informisanja RS.
- Muzeju nauke i tehnike na stručnoj pomoći.
- Centru za bezbednost Infrastruktura železnice Srbije, koji je odobrio i obezbedio sigurno izvođenje projekta na svojim objektima.