Železnička stanica Sečanj
Železnička stanica Sečanj otvorena je 1889. godine, kada je puštena u saobraćaj deonica pruge Zrenjanin fabrika - Sečanj. Nastavak pruge ka Vršcu, deonica Sečanj - Vršac, završena je 1891. Istovremeno s izgradnjom pruge od Zrenjanina prema Vršcu, 1889. godine, izgrađena je pruga Sečanj - Jaša Tomić - Međa. Nekoliko godina kasnije, 1895. godine, železnička mreža proširena je prugama Međa - Žambolj (Jimbolia, Rumunija) i Međa - Temišvar (Rumunija), koja je otvorena za saobraćaj 1897. godine.
Železnička stanica Sečanj zatvorena je 2005. godine, kada je obustavljen putnički saobraćaj na pruzi Zrenjanin fabrika - Vršac.
Nekadašnje stanične zgrade građene su na osnovu nekoliko tipskih projekata. Izbor projekta zavisio je od položaja i značaja stanice u tadašnjoj austrougarskoj železničkoj mreži. Stanica u Sečnju bila je jedna od većih. Izabrani projekat, i posle više od sto godina od izgradnje, primer je arhitektonske kreativnosti.
Na prvi pogled, okruženje stanice nije se značajno promenilo ni nakon više od sto godina od izgradnje stanice.
Posle dvadesetak godina od zatvaranja pruge i stanice za saobraćaj peronski deo stanice obrastao je višegodišnjom vegetacijom.
Stare peronske klupe svedoče o nekim prošlim vremenima.
Jedno od standardnih obeležja stanice je naziv stanice. Postavlja se na sve strane stanične zgrade: na glavni ulaz, na peronsku fasadu, kao i na bočne strane zgrade. Na većim stanicama nalazi se i na staničnim peronima. Iz nekog razloga, kada se stranica zatvori prvo se uklanjaju table sa nazivima stanice. Table sa nazivima stanice Sečanj još uvek su na broju i svojim mestima.
Nakon obustavljanja saobraćaja stanica je zatvorena, pa je železničko osoblje napustilo stanicu. U kancelariji otpravnika vozova ostali su dnevni plan železničkog saobraćaja i nekoliko registratora sa staničnim dnevnicima.
U vremenima parnih lokomotiva na svim većim železničkim stanicama postojali su vodotornjevi i vodonapojnici. Kada su parne lokomotive zamanjene dizel lokomotivama, vodotornjevi i većina vodonapojnika su uklonjeni. Jedan od vodonapojnika nalazi se još uvek na stanici u Sečnju.
Na početku izgradnje i korišćenja železničkih pruga nije bilo previše raspoložive i efikasne mehanizacije za održavanje i pružni nazor pruga. Između ostalog, korišćene su dresine, železnička vozila na ručni pogon. Dresine su saobraćale u vremenima van voznog reda. Deo dresine, ili nekog drugog železničkog vozila, ostao je kraj pruge.
Stanični peron obrastao je vegetacijom od koje se za godinu-dve stanična zgrada neće videti.
Na stanici u Sečnju poslednjih godina nema uobičajenih železničkih objekata. Jedan od postojećih je polusršen.
Sporedni i slepi stanični koloseci koriste se za manevrisanje, ili privremeni smeštaj vagona. Nakon zatvaranja stanice, na jednom od koloseka zaustavljena je i napuštena kompozicija teretnog voza.
S obzirom da su se teretni vagoni značajno promenili poslednjih pedesetak godina, bilo bi lepo da se oni stari, kojih se najčešće sećamo, poprave, konzerviraju i trajno sačuvaju.
Konačno, staničnu zgradu u Sečnju moguće je još uvek sačuvati i koristiti kada (i ako) se objavi novi vozni red.
Zahvaljujem se:
- Ministarstvu kulture i informisanja Republike Srbije, koje je finansijski podržalo projekat "Tehničko i arhitektonsko nasleđe na prugama Banata". Stavovi autora teksta i fotografija nužno ne izražavaju stavove Ministarstva kulture i informisanja RS.
- Muzeju nauke i tehnike na stručnoj pomoći.
- Centru za bezbednost Infrastruktura železnice Srbije, koji je odobrio i obezbedio sigurno izvođenje projekta na svojim objektima.
ZRENJANIN -
SEČANJ - VRŠAC
- od stanice do stanice:
Zrenjanin
Lazarevo
Zlatica
Banatski Despotovac
Sutjeska
Sečanj
Boka
Vršac
Zrenjanin - Sečanj - Vršac
Presedanje: