Magazin za nacionalnu geografiju,kulturu i tradiciju

Savski tramvajski most u Beogradu

Rušenje Savskog tramvajskog mosta počelo je 2014. Tada je, sa zgrade u kojoj je stanovao, uklonjena i spomen-ploča posvećena Miladinu Zariću, učitelju i ratnom čuvaru mosta.

Savski tramvajski most u Beogradu

Poslednji tramvaj prelazi Savski tramvajski most na putu za Novi Beograd, septembar 2024.

Savski tramvajski most završen je 1942. Tokom Drugog svetskog rata zvao se „Most princa Eugena“. Posleratni naziv „Nemački most” kratko je  korišćen. Umesto toga, stanovnici Beograda nazvali su ga Savski most. Tramvajske šine postavljene su 1984. godine, pa ga od tada Beograđani najčešće nazivaju "Savski tramvajski most".

Stubovi mosta sačuvali su most od svih dosadašnjih poplava Save

Stubovi mosta sačuvali su most od svih dosadašnjih poplava Save i ratnih nepogoda

Tokom 2016. pojavili su se ogromni bilbordi, koji su najavljivali izgradnju u svetu jedinstvenog stambenog naselja "Beograd na vodi". Vrednijeg i značajnijeg od železničke stanice Beograd glavna, izgrađene 1884. godine. Bilbord je zaklonio u narušio pogled i okolinu stanice, koja je inače proglašena za kulturno dobro od velikog značaja, pa je postavljanje bilborda u suprotnosti sa važećim Zakonom o kulturnim dobrima RS.

-------------

Zakon o kulturnim dobrima RS, Član 3, stav 3.
Zaštićena okolina nepokretnog kulturnog dobra uživa zaštitu kao i kulturno dobro.

-------------

Na bilbordu se, između ostalog, nalazi i "Savski tramvajski most", što pokazuje da sada aktuelno rušenje nije prvobitno bilo planirano. Ili je najava bila odložena? Deo naselja je vremenom dopuzao na desetak metara s obe strane mosta. Ponosni stanari su se uselili, ali manje-više nemiran san remeti im tandrkanje "sedmice", "devetke" i još ponekog tramvaja. Srećom, rešenje je bilo spremno: "Srušićemo most!".

Železnička stanica Beograd glavna

Železnička stanica Beograd glavna, 27. april 2016.

Rušenje "Savskog tramvajskog mosta" - pro et contra

Posle 70 godina korišćenja, počelo je rušenje Savskog tramvajskog mosta, što je izazvalo polemiku među aktuelnim političarima i arhitektama. Predsednik Srbije A. Vučić, inače diplomirani pravnik, ocenio je da je konstrukcija mosta nepouzdana i da predstavlja opasnost od urušavanja [1]. Gradonačelnik Beograda A. Šapić, inače penzionisani vaterpolista, odlučio je da se most iz nacističkog vremena sruši. Planira da malo nizvodno, ili malo uzvodno od naselja "Beograd na vodi", umesto ružnog neprijateljskog "Švapskog mosta" izgradi "Novi, velepni srpski most". [2]

Prepoznatljivi luk Savskog tramvajskog mota

Prepoznatljivi luk Savskog tramvajskog mota

Na drugoj strani arhitekte, građevinski inženjeri i grupe građana Beograda bore se da most sačuvaju. Arhitekta Dragoljub Bakić tvrdio je da je most bezbedan, neophodan stanovnicima i posetiocima Beograda, da se ne sme rušiti i da je dovoljno da se redovno održava. [3, 4] Arhitekta Ksenija Radovanović uočava nedostatak planiranja i zanemarivanje potreba i želja građana. [3] Uprkos protestima grupa stanovnika Beograda, rušenje Savskog tramvajskog mosta počelo je 20. novembra 2024. [4]

Čuvari mostova

U celu priču, doduše posredno i mnogo ranije, umešao se Ivo Andrić, književnik i nobelovac: "Od svega što čovek u životnom nagonu podiže i gradi, ništa nije u mojim očima bolje i vrednije od mostova. Oni su važniji od kuća, svetiji, opštiji od hramova. Svačiji i prema svakom jednaki, korisni, podignuti uvek smisleno, na mestu na kome se ukrštava najveći broj ljudskih potreba, istrajniji su od drugih građevina i ne služe ničem što je tajno i zlo.".

Mostovi na Savi: Savski tramvajski most, Brankov most, a dalje uzvodno je Gazela

Mostovi na Savi: Savski tramvajski most, Brankov most, a dalje uzvodno je Gazela

Andrić je sačuvao na Drini ćupriju. Rekao je: "Veliki kameni mostovi, svedoci iščezlih epoha kad se drugačije živelo, mislilo i gradilo, sivi ili zarudeli od vetra i kiše, često okrzani na oštro rezanim ćoškovima, a u njihovim sastavcima i neprimetnim pukotinama raste tanka trava ili se gnezde ptice.". Postoje, međutim, mostovi koje Andrić nije spasao. Jedan od njih je "Stari most" preko Neretve u Mostaru. Sagrađen je između 1557. i 1566. godine, po projektu turskog arhitekte Neimara Hajrudina (tur. Mimar Hayreddin). Nakon više od 400 godina srušen je 9. novembra 1993. u 10 sati i 16 minuta.

Možda gledajući u budućnost, Andrić je napisao: "Tanki železni mostovi, zategnuti od jedne obale do druge kao žica, što drhte i zvuče od svakog voza koji projuri; oni kao da još čekaju svoj poslednji oblik i svoje savršenstvo, a lepota njihovih linija otkriće se potpuno očima naših unuka.". Baš jedan takav most, "Savski tramvajski most", Andrić nije dočekao da sačuva.

Savski tramvajski most u Beogradu

Savski tramvajski most: "... zategnut od jedne obale do druge kao žica ..."

Poslednjih dana ratova poražene vojske, neorganizovane i bezvoljne, pokušavaju da se vrate kući. Sredinom oktobra 1944. Nemci napuštaju Beograd. Konačni pokušaj nemačkog otpora bilo je miniranje mosta preko Save. Tu, iz stana u blizini mosta, miniranje je pratio učitelj i rezervni kapetan inženjerije Miladin Zarić. Ujutru 20. oktobra 1944, kada je poslednji nemački vojnik prešao most, učitelj Zarić presekao je detonarske žice za aktiviranje postavljenog eksploziva.

Pogled na most, Savu i Novi Beograd

Pogled na most, Savu i Novi Beograd

U znak sećanja, stanovnici Beograda postavili su spomen-ploču na zgradu u kojoj je živeo učitelj Miladin Zarić. Ploča je, po nalogu gradskih vlasti, uklonjena 2014. godine. To je, te 2014. godine, označilo početak rušenja Savskog mosta.

Tramvajski most u Beogradu

Savski tramvajski most sa pamtljivim lukom

Ovih dana i neki sadašnji stanovnici Beograda pokušavaju da sačuvaju "Stari, švapski most" [5]. Lakše bi bilo da su sa njima Ivo Andrić i učitelj Miladin Zarić! A možda ni njih neko ne bi želeo, ili mogao da razume?

Poslednja vožnja Savskim tramvajskim mostom,septembar 2024.

Poslednja vožnja Savskim tramvajskim mostom, septembar 2024.

Konačno i nešto sasvim lično: "Ne ruši sve mostove, možda ćeš se vratiti. Ostavi bar jedan most između srca i mene. U samoći je lakše neshvaćeno shvatiti, mogle bi te nazad vratiti uspomene.". (Ivo Andrić)

 


Izvori:

[1] ’Vučić: Stari Savski most nije bezbedan, umesto njega biće izgrađen novi most’. Blic. 26. novembar 2024.
[2] 'Aleksandar Šapić najavio početak rušenja Starog savskog mosta ...' Nova politička misao. 24. jun 2024.
[3] S. Ć. ’Odbrana Starog savskog mosta ...’. Vreme. 21. novembar 2022.
[4] Miloš Živković. ’Arhitekta Bakić gradskim vlastima ...’. Direktno. 1. novembar 2019.

[5] ’Protest u Beogradu na vodi zbog rušenja Starog savskog mosta’. Radio televizija Srbije. 27. novembar 2024.