Izložba "I ovo je Srbija"
Posle Beograda, Niša, Kragujevca, Žagubice, Smedereva i Novog Miloševa, izložba "I ovo je Srbija" održana je u Arhivu Vojvodine u Novom Sadu. Organizatori izložbe su Akademijski odbor za selo SANU i Arhiv Vojvodine. Autor izložbe i kataloga je mr Zoran Cvetković, a recenzent je akademik Dragan Škorić, SANU.
Delovi zaboravljene Srbije, u koje se ređe odlazi, prikazani su na 172 fotografije. Teme fotografija pretežno su javni i privatni objekti. U centru sela su: zadružni dom, škola, spomen-česma i spomenik, posvećeni žrtvama svih mogućih ratova.
Putujući zaboravljenom Srbijom još uvek se mogu videti česme kraj puta, ili spomenici-krajputaši. Ponekad, kada se pođe skoro neprepoznatljivim i neprohodnim seoskim, ili šumskim putem, može se stići do drevnih rudarskih jama. A u Gabrovnici, do nekadašnjeg tajnog rudnika urana, preko oronulog, drvenog mosta, dolazi se do polomljene kapije rudnika. U krugu nekadašnje flotacije, pored polusrušenih zgrada, nema nikoga.
Nameštajući postavku, bilo je sasvim logičnih pitanja: "Da li je moguće da nekoj fotografiji ne budu umrlice?". Nažalost, teško je da se u zaboravljenim, srpskim selima snimi javni objekat, koji preostali stanovnici ne koriste kao oglasnu tablu. A na njoj su, umesto reda vožnje prigradskih autobusa: umrlice!
Organizacija i otvaranje izložbe
Veliki doprinos tokom organizacije i otvaranja izložbe dala je gospođa Ljiljana Bubnjević, arhivista u Arhivu Vojvodine.
Na otvaranju izložbe govorili su: akademik Dragan Škorić, predsednik Odbora za selo SANU; dr Nebojša Kuzmanović, direktor Arhiva Vojvodine, Milena Popović Šubić i Zoran Cvetković, autor.
Među prisutnim posetiocima bilo je najviše arhivista iz Arhiva Vojvodine. Čini mi se da je atmosfera na otvaranju bila pomalo tužna i tiha. Mogući razlozi su epidemija, ali svakako i teme izloženih fotografija, koje ne deluju ni malo optimistički. Reportažu sa otvaranja i prikaz izložbe objavila je RT Vojvodine. Autor fotografija sa otvaranja izložbe je Vladimir Mučibabić, Arhiv Vojvodine.
Više nade i optimizma, da budućnost srpskih sela može biti bolja, obećao je akademik Škorić, predstavljajući Strategiju obnove naših sela. Zahvaljujući se domaćinu, akademik Škorić poklonio je direktoru Kuzmanoviću primerak Strategije.