Izložba "I ovo je Srbija"
Posle Beograda, Niša i Žagubice, u organizaciji Muzeja u Smederevu i Akademijskog odbora za selo SANU, izložba "I ovo je Srbija" održana je u Galeriji Muzeja u Smederevu. Autor izložbe i kataloga je mr Zoran Cvetković, a recenzent izložbe i kataloga je akademik Dragan Škorić, SANU.
Izložba je organizovana u okviru manifestacije 30. Smederevske svetosavske svečanosti.
Na otvaranju izložbe govorili su Tatjana Gačpar, direktorka Muzeja i autor izložbe Zoran Cvetković. Izložene fotografije i priče o zadrugama i zadružnim domovima u srpskim selima dopunila je Gordana Miletić, kustos etnolog. Pozivajući se na istorijske izvore, gospođa Gordana Miletić govorila je o osnivanju prve zemljoradničke zadruge u Srbiji, u selu Vranovo kraj Smedereva, kao i o značaju Vinogradarske zadruge u Smederevu.
Nadovezujući se na istorijat zemljoradničkih zadruga u Srbiji, akademik Dragan Škorić, predsednik Akademijskog odbora za selo SANU, govorio je o inicijativi za osnivanje 500 zemljoradničkih zadruga u 500 sela u Srbiji, nakon čega je otvorio izložbu.
Posetiocima izložbe, slike i priče o srpskim selima, dopunile su izvođenjem izvornih pesama učenice smera za Srpsko tradicionalno pevanje, Muzičke škole "Kosta Manojlović" u Smederevu.
Priče i slike sa izložbe
Po popisu stanovništva iz 2011. godine, više od 1.000 sela u Srbiji ima manje od 100 stanovnika, veliki broj ostaje napušten, a najugroženiji je opstanak sela na jugu i jugoistoku Srbije. Upravo zato, prioritet autora izložbe bio je da prvo poseti sela koja nestaju.
Prateći stare, ponekad teško čitljive, ili nepostojeće putokaze, lokalnim i poljskim putevima stiže se u sela, u čijim baštama još uvek mirišu jorgovan, jasmin i perunika.
Najlepši deo putovanja po malim, srpskim selima je susret sa ljudima, koji su gradili seoske škole, podizali zadružne domove i česme kraj puta, spomenike rođacima i prijateljima, stradalim u svim prošlim ratovima.
Lični utisci
Izložba u Smederevu postavljena je zahvaljujući gostoprimstvu i angažovanju kolektiva Muzeja, a i pored činjenice da nema fotografija smederevskih sela. Razlog je, verujem, objektivan i prihvatljiv. Za razliku od drugih delova Srbije, smederevska sela opstaju.
Meni lično, otvaranje izložbe bila je prilika da sretnem svoje profesore, prijatelje i školske drugove. Među njima bio je i moj prijatelj Vanja Panić, koji mi je poklonio fotografije sa otvaranja izložbe.
Sreo sam Leposavu Petronijević, profesorku geografije, zahvaljujući kojoj sam zavoleo geografiju.
Sreo sam i profesora fizike u smederevskoj Gimnaziji, Svetozara - Tozu Nikolića, zahvaljujući kome sam položio sve moguće fizike na Elektrotehničkom fakultetu.
I na kraju: srdačan susret dvojice, meni dragih, profesora.