Železnička stanica Beograd glavna
- XXI vek, epilog
Glavna železnička stanica Beograd zatvorena je posle 134 godine rada. Koloseci su uklonjeni da ustupe prostor ekspanzionom širenju naselja "Beograd na vodi". Prelepa stanična zgrada ostala je izgubljena u pogledu na umetnički problematičan, dominantan spomenik Stefanu Nemanji i gradilišta "Beograda na vodi".
Preuređeni Savski trg - spomenik Stefanu Nemanji i železnička stanica Beograd glavna u pozadini, 8. decembar 2024.
Na Savskom trgu 2016. godine postavljeni su ogromni bilbordi, koji su najavljivali izgradnju, u svetu jedinstvenog, stambenog naselja "Beograd na vodi". Vrednijeg i značajnijeg od železničke stanice Beograd glavna, izgrađene 1884. godine. Promotivni bilbord zaklonio je i narušio pogled na stanicu i okolinu stanice.
Savski trg i železnička stanica Beograd glavna iz vremena rada stanice, 27. april 2016.
S obzirom da je železnička stanica Beograd glavna proglašena za kulturno dobro od velikog značaja, postavljanje tog bilborda u suprotnosti je sa važećim Zakonom o kulturnim dobrima RS.
-------------
Zakon o kulturnim dobrima RS, Član 3, stav 3.
Zaštićena okolina nepokretnog kulturnog dobra uživa zaštitu kao i kulturno dobro.
-------------
Bilbord najavljenog naselja "Beograd na vodi" prekrio je fasadu železničke stanice Beograd glavna, 27. april 2016.
Zatvaranje železničke stanice Beograd glavna
Posle 134 godina od otvaranja, železnička stanica Beograd glavna zvanično je zatvorena 1. jula 2018. godine. Poslednji voz, iz Beograda za Budimpeštu, otpremljen je u 21.40h. Znak i pištaljku za polazak otpravnika vozova pratila je nostalgična pesma "A sad adio"! Uskoro po zatvaranju stanice za saobraćaj, započeto je uklanjanje staničnih koloseka.
Peroni i koloseci železničke stanice Beograd srušeni su da bi ustupili prostor za širenje "Beograda na vodi"
Rušenje perona i koloseka glavne železničke stanice Beograd, 23. avgust 2019. (ustupljena fotografija)
Peroni i koloseci železničke stanice Beograd srušeni su da ustupe prostor širenju "Beograda na vodi", 23. avgust 2019.
Izuzetna istorija železničke stanice Beograd ukratko je zabeležena na spomen-pločama peronske fasade stanične zgrade:
- prvim vozom za Niš, 23. VIII 1884. otputovalo je oko 200 putnika;
- 1924. godine Beograd ima 170.000 stanovnika, a sa stanice dnevno saobraća 46 vozova;
- 1939. godine Beograd ima 314.000 stanovnika, a sa stanice dnevno saobraća116 vozova;
- 1970. godine sa železničke stanice Beograd dnevno saobraća 150 vozova sa 45.000.
Kratka istorija železničke stanice Beograd, 15. IV 1970.
Rat se završio, Nemci i neki drugi proterani su. Zahvaljujući još uvek svežim sećanjima na rat i žrtve, kolektiv Železničke stanice Beograd postavio je 20. oktobra 1951, na dan oslobođenja Beograda, spomen-ploču poginulim drugovima železničarima. Ostaje da se sačeka i vidi da li ovaj zapis, a i oni drugi, ometaju harmoničnu izgradnju i imidž naselja "Beograd na vodi".
Tabla, 20. decembar 1951.
S obzirom da je stanica zatvorena, postavilo se pitanje: "A šta da se radi sa zgradom iz 1994?". Zaštićeno je kulturno dobro, ne može da se poruši! Ideje su bile da se preuredi u neki muzej ("može ovaj, može onaj"), ali do početka 2025. prenamena zgrade nije urađena. Prelazno rešenje bilo je da se spoljna fasada zgrade obnovi, što je i urađeno.
Železnička stanica Beograd i Pošta 6. posle preuređenja Savskog trga, 12. avgust 2024.
Obnovljena fasada železničke stanice Beograd, 12. avgust 2024.
Popravljeni su i stanični satovi.
Glavni ulaz železničke stanice Beograd, 12. avgust 2024.
Istovremeno sa zatvaranjem stanice rađeno preuređenje Savskog trga.
Deo kampanje zatvaranja stanice i obnavljanja Savskog trga bilo je ukidanje dotadašnjeg gradskog saobraćajnog čvora. Zatvorena je železnička stanica, zatvorene su i porušene međugradske autobuske stanice BAS i Lasta i izmeštene su postojeće autobuske i tramvajske stanice gradskog saobraćaja. A malo dalje, počelo je rušenje savskog tramvajskog mosta.
Savski trg i zgrada železničke stanice Beograd obnovljeni su - samo ljudi na trgu više nema!
Savski trg pre zatvaranja železničke stanice Beograd, 27. april 2016.
Železnička stanica Beograd glavna i obnovljeni Savski trg, 12. avgust 2024.
Spomenik Stefanu Nemanji
Dodatne izmene Savskog trga podrazumevale su i podizanje spomenika Stefanu Nemanji. Mišljenja o umetničkoj vrednosti i lokaciji spomenika sporna su. Dok ga A. Vučić, diplomirani pravnik i predsednik Srbije, opisuje kao jedan od najlepših i najvrednijih spomenika u Srbiji, arhitekte, istoričari umetnosti i građani smatraju da spomenik, oslonjen na davno prevaziđeni nacionalni romantizam, nema umetničke vrednosti. Oni takođe tvrde da veličina i lokacija spomenika ometaju pogled na zgradu Železničke stanice Beograd, kulturno dobro od velikog značaja s početka perioda stvaranja moderne Srbije. Spomenik je otkriven, kako su mediji preneli "na dan slave sveti Sava", 27. januara 2021. godine. Nameće se pitanje: "Otkad se u sekularnoj državi koristi crkveni kalendar?". Najsvečanijem događaju u novijoj srpskoj istoriji prisustvovali su: političko rukovodstvo Republike Srbije i Republike Srpske, prijatelji iz Crne Gore i primereno obezbeđenje štićenih ličnosti.
Spomenik Stefanu Nemanji zaklonio je pogled na železničku stanica Beograd glavna - ulaz sa Savskog trga, 8. decembar 2024.
Parna lokomotiva "Plavog voza"
Na platou ispred stanice, pre više decenija, postavljena je parna lokomotiva "Plavog voza". Parna lokomotiva serije JŽ 11 jedna je od tri lokomotive proizvedene 1947. u Budimpešti, u fabrici MAVAG. Lokomotiva, oznake JŽ 11-022, nalazi se ispred Železničke stanice u Beogradu, lokomotiva JŽ 11-015 u Muzeju železnice u Zagrebu, a lokomotiva JŽ 11-023 u Železničkom muzeju u Ljubljani.
Izložena lokomotiva saobraćala je od 1947. godine do osamdesetih godina XX veka.
Parna lokomotiva Plavog voza JŽ 11-022 pored železničke stanice Begrad glavna, 12. avgust 2024.
Pokazalo se, međutim, da se nekada prelepa lokomotiva nikako ne uklapa u novu, još uvek nepoznatu namenu železničke stanice Beograd i svetosavski ambijent Savskog trga.
Parna lokomotiva Plavog voza JŽ 11-022 sa grbom Socijalističke Jugoslavije, 12. avgust 2024.
Budućnost lokomotive krajnje je neizvesna. Mogući razlozi su trenutno stanje, ili još uvek zaostali simboli jugoslavenske istorije, koju bi trabalo izbrisati i trajno zaboraviti.
Parna lokomotiva Plavog voza JŽ 11-022 sa državnim simbolima Socijalističke Jugoslavije, 12. avgust 2024.
Parna lokomotiva Plavog voza JŽ 11-022 sa grbom Socijalističke Jugoslavije, 12. avgust 2024.
Putnički železnički saobraćaj iz Beograda
Po redu vožnje za 2024. godinu, međumesni putnički vozovi u Srbiji saobraćaju iz Beograda, Novog Sada, Vršca, Niša, Valjeva i Pančeva. Posle zatvaranja železničke stanice Beograd glavna, polasci međumesnih vozova (izuzimajući BG voz) obavljaju se sa železničke stanice Prokop.
Jedini međunarodni voz iz Srbije saobraća između Beograda i Bara, na relaciji Zemun - Prokop (Beograd) - Bar. Putovanje traje približno jedanaest sati. "Noćni voz" polazi iz Zemuna u 19.40h, a u Bar, po redu vožnje, stiže u 6.14h.
Linije putničkog železničkog saobraćaja u Srbiji po redu vožnje za 2024. godinu
Epilog
Dvadesti vek u Srbiji, između ostalog, obeležio je intenzivni razvoj železničkog saobraćaja. Izgrađena je razgranata železnička mreža, obavljan je redovni putnički saobraćaj u zemlji i ka evropskim gradovima. Putovalo se u Italiju, Francusku, Švajcarsku, Nemačku, Rusiju, Tursku, Grčku ...
Međutim, događaji, počev od devedestih godina XX veka pa nadalje, učinili su da železnica Srbije dočeka najteže godine još od početka izgradnje 1884. godine. Najveći broj pruga zatvoren je i uklonjen, železničke stanice su napuštene, a saobraćaj je sveden na nekoliko putničkih linija u Srbiji i kargo kompozicije. Sećanje na evropsku železničku stanicu Beograd čuva još samo obnovljena fasada stanične zgrade.
Železnička stanica Beograd glavna, 12. avgust 2024.
Konačno, posle 134 godine rada železnička stanica Beograd glavna zatvorena je. Peroni i koloseci železničke stanice Beograd srušeni su da bi ustupili prostor za širenje "Beograda na vodi". Budućnost je neizvesna i, čini se, ne tako blizu.
Semafor železničke stanice Beograd neće više najaviti dolazak nijednog voza
Zahvaljujem se prijateljima, koji su mi ustupili fotografije poslednjih dana Železničke stanice Beograd glavna.
BEOGRADSKE STANICE
- od stanice do stanice:
Beograd glavna
- Beograd glavna, XIX vek
- Beograd glavna, XX vek
- Beograd glavna, XXI vek
- Beograd glavna,
KRAJ
Beograd
Dunav
Batajnica
Zemunsko Polje
Topčider
Rakovica
Resnik
Ripanj
Ralja
Mapa: Beogradski čvor