Železnička stanica Čoka
Železnička stanica Čoka nalazi se na pruzi Segedin - Novo Miloševo (Karlovo), koja je otvorena 1897. godine. Tokom Prvog svetskog rata, 1915. godine, otvorena je i pruga Čoka - Senta - Subotica. Pruga od Čoke prema Segedinu zatvorena je za saobraćaj i uklonjena 1978. godine.
Železnička stanica u Čoki izgrađena je po jednom od tipskih projekata, koji su korišćeni u tadašnjoj Austrougarskoj. Za razliku od većine zatvorenih železničkih pruga i stanica u Vojvodini, putnički vozovi još uvek povezuju Čoku sa Suboticom i Zrenjaninom.
Nakon više od sto godina od izgradnje, na železničkoj stanici u Čoki sačuvan je deo prošlosti. Između ostalog, još uvek se koristi mehanički čekrk za upravljanje rampom.
Za nadzor i održavanje pruge služile su dresine - mala šinska vozila, pokretana ručno. Dresine su korišćenje u periodima, van voznog reda, kada je pruga bila slobodna. Bile su smeštene na većim železničkim stanicama, u namenskim šupama, kraj poslednjeg koloseka. Na prugu su izvlačene preko poprečnih šina.
Železničke stanice organizovane su po tadašnjim, važećim standardima i propisima. Osim stanične zgrade, obavezni objekat bio je stanični klozet. Najčešće je građen po nekom od tipskih projekata.
Razvoj i širenje železničke mreže pratila je izgradnja industrijskih postrojenja i robnih magacina na stanicama i pored pruga. Najčešće su građene ciglane i silosi.
Svaki službeni objekat na železnici označen je jedinstvenu oznaku. Broj jednog od železničkih magacina na stanici u Čoki je: 11918-6.
Broj koloseka pokazuje da je železničko čvorište u Čoki bilo jedno od značajnih na teritoriji Banata.
U vreme rekonstrukcije pruga i oživljavanja železničkog saobraćaja moguće je da će stanicom u Čoki uskoro prolaziti novi, brzi vozovi. Samo, bilo bi lepo da nove vozove dočeka sadašnja, istorijska zgrada železničke stanice. Lepša je od novih!
Zahvaljujem se:
- Ministarstvu kulture i informisanja Republike Srbije, koje je finansijski podržalo projekat "Tehničko i arhitektonsko nasleđe na prugama Banata". Stavovi autora teksta i fotografija nužno ne izražavaju stavove Ministarstva kulture i informisanja RS.
- Muzeju nauke i tehnike na stručnoj pomoći.
- Centru za bezbednost Infrastruktura železnice Srbije, koji je odobrio i obezbedio sigurno izvođenje projekta na svojim objektima.
SEGEDIN - NOVO MILOŠEVO
- od stanice do stanice:
Novi Kneževac
Sanad
Čoka
Ostojićevo
Padej
Bočar
Novo Miloševo (Karlovo)
Pruga Segedin - Novo Miloševo