Železnička stanica Vršac
Na železničkoj stanici u Vršcu susrelo se više stogodišnjih pruga, formirajući jedno od važnih železničkih čvorišta u tadašnjoj Austrougarskoj. Pruga Vršac - Jasenovo, pa dalje za Belu Crkvu i Bazijaš na Dunavu, puštena je u saobraćaj 10. jula 1856. godine. Krajem XIX veka otvorene su za saobraćaj pruge: Vršac - Temišvar, Vršac - Boka - Zrenjanin (1889 - 1891). Završena je i pruga Vršac - Vladimirovac (1894. godina), pa dalje za Pančevo (1896. godina).
Prva železnička stanica u Vršcu izgrađena je 1856. godine. Nakon pola veka, 1903. godine potpuno je završena i otvorena za putnike nova, sadašnja raskošna zgrada.
Deo istorije je parna lokomotiva, na koloseku ispred stanice. Nije potrebno previše truda da se očisti, prefarba i sačuva za neka buduća vremena. Zaslužila je!
Prelaskom sa železničkog na drumski saobraćaj stanicom najčešće saobraćaju kargo vozovi. Putnički saobraćaj sveden je na nekoliko polazaka iz Vršca prema Pančevu.
Stanični objekti i tehnički uređaji na železničkoj stanici Vršac čuvaju nekadašnji stanični ambijent. Između ostalih, još uvek postoje veliki železnički i robni magacini.
O nekadašnjim značaju stanice govori veliki broj staničnih koloseka.
Poslednjih godina koristi stanični koloseci koriste se, pre svega, za manipulacije kargo kompozicijama.
Na jednom od sporednih koloseka, kraj polusrušenog magacina, ostao je luksuzni putnički vagon nekadašnjih Mađarskih železnica. Očigledno je da ima mnogo godina. Kada je već tu, bilo bi lepo da se restaurira i sačuva kao muzejski primerak.
Ovih dana na širokim peronima vršačke železničke stanice putnici se retko viđaju.
Ne računajući fotografisanje mobilnim telefonima, za profesionalno snimanje na stanici potrebna je dozvola i potvrda o pohađanoj nastavi iz oblasti bezbednosti tokom rada na železničkim objektima i prugama.
Ispred stanice je sačuvana parna lokomotiva (sa čeličnim ložištem) iz ranijih vremena Jugoslovenskih železnica.
Konačno, stanica u Vršcu bila je duže od sto godina važno železničko čvorište. Selila se iz države u državu. Bila je u Austrougarskoj, pa u Kraljevini Jugoslaviji, pa u novoj Jugoslaviji. Posle toga, u još nekim državama. Ovih godina skoro da je ostala bez vozova i putnika. I pored toga, jedna je od najlepših u sadašnjoj državi. Podjednako je lepa kao Glavna železnička stanica u Beogradu. Ona iz 1884. godine!
Zahvaljujem se:
- Ministarstvu kulture i informisanja Republike Srbije, koje je finansijski podržalo projekat "Tehničko i arhitektonsko nasleđe na prugama Banata". Stavovi autora teksta i fotografija nužno ne izražavaju stavove Ministarstva kulture i informisanja RS.
- Muzeju nauke i tehnike na stručnoj pomoći.
- Centru za bezbednost Infrastruktura železnice Srbije, koji je odobrio i obezbedio sigurno izvođenje projekta na svojim objektima.
VRŠAC - PANČEVO
- od stanice do stanice:
Vršac
Vlajkovac
Uljma
Nikolinci
Banatski Karlovac
Alibunar
Vladimirovac
Banatsko
Novo Selo
Pančevo
Pruga Vršac - Pančevo
Železnički čvor Vršac:
Vršac ---> Jasenovo
Vršac --->
Zrenjanin
Vršac ---> Pančevo