Železnička stanica Kumane
Prvi voz kroz Kumane prošao je 8. jula 1883. godine, kada je otvorena pruga Kikinda - Novo Miloševo - Zrenjanin. (priča o Kumanu)
Poslednja stanična zgrada izgrađena je po jednom od tipskih projekata, korišćenih u vreme i neposredno nakon puštanja pruge u saobraćaj.
Poslednjih godina stanicom najčešće saobraćaju kargo vozovi. Putnički saobraćaj sveden je na prolaske vozova na linijama od Zrenjanina prema Kikindi i Subotici.
Čekajući najavljene rekonstrukcije pruge, na stanici još uvek se koriste nekadašnji tehnički uređaji.
Pruge i stanice opremane su standardizovanim, železničkim znacima i oznakama.
U vremenima intenzivnog korišćenja železnice pruge i tehnički uređaji svakodnevno su proveravani i održavani. Za prevoz pružnih radnika, koji su vršili nadgledanje pruge, korišćena su mala, službena vozila: dresine.
Na početku razvoja železnice dresine su pokretane ručno. Pokretane su pedalama, ili polugama, nalik na čekrk. Kasnije, dresine su opremljene malim dizel motorima. Dresine su čuvane u namenskim zgradama na železničkim stanicama.
Po potrebni, a u periodima kada na pruzi nije bilo vozova, od garaže do pruge dresine su dovožene poprečnim kolosekom.
Okolina železničke stanice Kumane nije se promenila ni više od sto godina od vremena otvaranja.
Pored stanične zgrade i garaže za dresine, na stanici nalazi se još nekoliko objekata.
Razvoj železničkog saobraćaja pratila je izgradnja industrijskih postrojenja i robnih magacina. Najčešće su građene ciglane i silosi. Kada je železnički transport pretežno zamanjen drumskim, robni i železnički magacini najčešće su napušteni. Nekoliko još uvek postoji na železničkoj stanici Kumane.
U vreme razvoja železnice, pored staničnih zgrada, železnički objekti građeni su takođe po tipskim projektima urađenja železničkih stanica.
Zbog malog broja polazaka, na železničkoj stanici Kumane putnici se retko viđaju. Sasvim je moguće da će, nakon najavljenih rekonstrukcija i modernizacije železničkog saobraćaja, putnički železnički saobraćaj biti masovno prihvaćen, kao što je to bilo pre više od sto godina.
Konačno, železnička stanica Kumane i pored proteklog vremena u dobrom je stanju. Predstavlja lep primer razvoja železnice na našim prostorima. Moguće je da će neki novi vozni red stanici vratio nekadašnje putnike.
Zahvaljujem se:
- Ministarstvu kulture i informisanja Republike Srbije, koje je finansijski podržalo projekat "Tehničko i arhitektonsko nasleđe na prugama Banata". Stavovi autora teksta i fotografija nužno ne izražavaju stavove Ministarstva kulture i informisanja RS.
- Muzeju nauke i tehnike na stručnoj pomoći.
- Centru za bezbednost Infrastruktura železnice Srbije, koji je odobrio i obezbedio sigurno izvođenje projekta na svojim objektima.
KIKINDA - ZRENJANIN
- od stanice do stanice:
Zrenjanin
Elemir
Melenci
Kumane
Novi Bečej
Novo
Miloševo (Beodra)
Novo
Miloševo (Karlovo)
Kikinda
Mokrin
Pruga Kikinda - Zrenjanin