Železnička stanica Zrenjanin
Prvi voz u Zrenjanin stigao je 8. jula 1883. godine, prugom Kikinda - Novo Miloševo - Zrenjanin.
Narednih nekoliko godina izgrađene su pruge, koje su povezale Zrenjanin sa Vršcem, Pančevom i Žomboljom (Jimbolia) u Rumuniji.
U železničkom čvorištu Zrenjanin susrele su se pruge: Kikinda - Novo Miloševo - Zrenjanin (1883), Zrenjanin - Sečanj - Boka - Vršac (1889-1891), Pančevo - Zrenjanin (1894).
Nekadašnje stanične zgrade građene su po tipskim projektima. Prva železnička stanica u Zrenjaninu otvorena je 1883. godine, kada je puštena u saobraćaj železnička pruga Pančevo - Zrenjanin. Stanična zgrada u Zrenjaninu, i posle stotinak godina od izgradnje, primer je arhitektonske kreativnosti i svedoči o značaju, koji je tada imala železnica.
Poslednjih godina putnički saobraćaj iz stanice Zrenjanin sveden ja na dva polaska: za Kikindu i Suboticu, pa su stanični peroni i čekaonice najčešće bez putnika.
Za razliku od većine naših železničkih stanica, čekaonica na stanici u Zrenjaninu sačuvala je nekadašnji ambijent.
Na zidu čekaonice još uvek je jedan od nekadašnjih redova vožnje. Precrtani su polasci i dolasci vozova koji više ne saobraćaju.
Iz voza iz Subotice izašlo je nekoliko putnika.
Izostao je nekadašnji, lep običaj da rodbina i prijatelji sačekaju putnika.
Železnički vremeplov na stanici u Zrenjaninu
Iz prethodnih vremena na železničkoj stanici u Zrenjaninu još uvek postoje službeni železnički objekti, stanični magacini i tehnički uređaji.
Istorijska postavka železnice počinje parnom lokomotivom, smeštenom na jedan od zaboravljenih koloseka.
U vremenu parnih lokomotiva na svakoj većoj stanici bile su ložionice i vodonapojnici. Ložionice su napuštene, ili porušene, a vodonapojnici su uklonjeni. Jedan od nekada brojnih vodonapojnika ostao je u Zrenjaninu.
Pojedine ručne skretnice su funkcionalne i koriste se i ovih dana.
Za manje intervencije i radove na prugama u okolini Zrenjanina koriste se servisna vozila, stara više decenija.
Razvoj železničke mreže u Banatu krajem XIX i u prvoj polovini XX veka doneo nove, efektnije mogućnosti saobraćaja i transporta. Zato su u blizini pruga i železničkih stanica građena industrijska postrojenja, a na stanicama železnički magacini i servisna postrojenja.
Većina industrijskih postrojenja je zatvorena, a stanični magacini su napušteni.
Ovih dana stanicom pretežno saobraćaju kargo vozovi.
Konačno, nakon rekostrukcije i modernizacije pruga u Banatu, novi vozni red vratiće nekadašnje putnike na železničku stanicu u Zrenjaninu.
Zahvaljujem se:
- Ministarstvu kulture i informisanja Republike Srbije, koje je finansijski podržalo projekat "Tehničko i arhitektonsko nasleđe na prugama Banata". Stavovi autora teksta i fotografija nužno ne izražavaju stavove Ministarstva kulture i informisanja RS.
- Muzeju nauke i tehnike na stručnoj pomoći.
- Centru za bezbednost Infrastruktura železnice Srbije, koji je odobrio i obezbedio sigurno izvođenje projekta na svojim objektima.
KIKINDA - ZRENJANIN
- od stanice do stanice:
Zrenjanin
Elemir
Melenci
Kumane
Novi Bečej
Novo
Miloševo (Beodra)
Novo
Miloševo (Karlovo)
Kikinda
Mokrin
Pruga Kikinda - Zrenjanin
Železnički čvor Zrenjanin:
Zrenjanin --->
Kikinda
Zrenjanin
---> Vršac
Zrenjanin --->
Pančevo