Železnička stanica Orlovat stajalište
Železnička stanica Orlovat stajalište otvorena je 1894. godine, kada je puštena u saobraćaj železnička pruga Pančevo - Zrenjanin. Nakon izgradnje mosta preko Tise, 1899. godine, puštena je u saobraćaj i pruga Novi Sad - Titel - Orlovat. Povezivanjem ove dve pruge, spojene su železničke mreže Bačke i Banata, a železnička stanica Orlovat stajalište postala je deo važnog železničkog čvorišta tadašnje austro-ugarske železničke mreže. Austrougarska oznaka pruge je: 338. (Priča o Orlovatu iz vremena Vojne granice)
Ovih dana, u maju 2021. godine, stanicom saobraćaju samo kargo vozovi, a putnički saobraćaj je obustavljen.
Susedne stanice su: Orlovat, prema Novom Sadu i Tomaševac ka Pančevu.
Okolina železničkog stajališta Orlovat nije se promenila od vremena izgradnje pruge i stanice.
Stanična zgrada i službeni objekti na železničkoj stanici izgrađeni su po tipskom projektu, karakterističnom za železničke objekte u drugoj polovini XIX veka.
Železnički vremeplov
Železnička stanica Orlovat stajalište mogla bi da bude železnički muzej na otvorenom. Objekti, koloseci i pružni uređaji stariji su od sto godina.
Kao i na ostalim srpskim prugama, još uvek se koriste stogodišnje skretnice.
Jedan od najzanimljivijih uređaja, koji se još uvek koristi na stajalištu u Orlovatu, je čekrk za podizanje i spuštanje rampe na obližnjem pružnom prelazu. Stogodišnja funkcionalnost održana je redovnim podmazivanjem.
Čekrk je sa rampom povezan sistemom lanaca, sajli i koturova.
Prateći sajle za rukovanje rampom, stiže se do pružnog prelaza na putu Orlovat - Uzdin. Deo nekadašnje saobraćajne signalizacije zamenjen je prema današnjim standardima. Međutim, lepo je što su table upozorenja na nailazak voza: "Pazi na voz" i "Ne diraj branik", bar za sada, ostale na svom stogodišnjem mestu.
Konačno, rampom još uvek se upravlja sa stanice, korišćenjem mehaničkog čekrka.
Železnički most preko Tamiša
Pruga Pančevo - Zrenjanin, građena je po teškom, močvarom terenu. Dodatna prepreka bila je reka Tamiš, preko koje je izgrađen železničko-drumski most. Most se i posle više od 120 godina od izgradnje još uvek koristi.
Most se nalazi između železničkih stanica Uzdin i Orlovat stajalište.
Most se redovno održava i u dobrom je stanju. I nakon proteklog vremena od izgradnje, na kolovozu mosta nema oštećenja, niti dilaticionih prepreka za vozila.
Na prilazu mostu, iz smera železničke stanice Orlovat stajalište, još uvek postoji stogodišnja, pružna signalizacija. Posebno je zanimljiv pružni signal, za regulisanje prolaza preko mosta.
Drumski saobraćaj preko mosta reguliše se rampama. U blizini mosta je stari čekrk za spuštanje i podizanje rampi, koje regulišu prolaz preko mosta.
Nekadašnje telefonske veze osoblja iz susednih stanica i železničkih objekata zamenjene su novim, komunikacionim uređajima, a na mostu ostali su delovi telefonskih linija.
Na početku mosta, iz smera stanice Uzdin, je stražarska železničarska kućica, u kojoj i ovih dana dežura železničko osoblje.
Zahvaljujem se:
- Ministarstvu kulture i informisanja Republike Srbije, koje je finansijski podržalo projekat "Tehničko i arhitektonsko nasleđe na prugama Banata". Stavovi autora teksta i fotografija nužno ne izražavaju stavove Ministarstva kulture i informisanja RS.
- Muzeju nauke i tehnike na stručnoj pomoći.
- Centru za bezbednost Infrastruktura železnice Srbije, koji je odobrio i obezbedio sigurno izvođenje projekta na svojim objektima.
PANČEVO - ZRENJANIN
- od stanice do stanice:
Pančevo
Kačarevo
Crepaja
Debeljača
Kovačica
Uzdin
Tomaševac
Most preko Tamiša
Orlovat stajalište
Lukićevo
Zrenjanin fabrika
Zrenjanin
Orlovat
Pruga Pančevo - Zrenjanin
Presedanje: