Donja Trešnjica, Mali Zvornik
Donju Trešnjicu posetio sam u avgustu 2016. godine.
Donja Trešnjica jedino je selo u malozvorničkoj opštini, koje nema svoj deo Drine. Na severu se graniči sa selom Radalj, na istoku sa Velikom Rekom, na jugu je Amajić, a od Drine razdvaja ga atar sela Budišić. Ovih dana u Donjoj Trešnjici živi približno 500 stanovnika u nešto više od 200 domaćinstava. Za pedesetak godina broj stanovnika se prepolovio.
Sa puta Mali Zvornik - Ljubovija odvajanje za Gornju Trešnjicu je u Amajiću. Do centra sela ostaje oko 3 km, puta koji prolazi dolinom Boranjske reke.
U centru Donje Trešnjice
Dešava se da centar sela nije lako odrediti. To je posebno tačno u slučaju rasutih sela, koja najčešće čine zaseoci, nazvani po seoskim familijama. U potrazi za centrom, dobro je potražiti seosku školu, crkvu, seosku kafanu, a od novijih objekata: zgradu mesne zajednice, dom kulture, ili prodavnicu. Tu su baš svi nabrojani objekti. Dodatak je ona stara, stogodišnja lipa, sa početka priče.
Posetio sam stotine sela u Srbiji. Nikada nisam želeo da ih međubno poredim. Svako je lepo za sebe, a najduže pamtim prve slike nepoznatog mesta. Donja Trešnjica je izuzetno čisto selo. Dvorišta su sređena, kuće su sveže okrečene - selo živi.
U okolini centra, u donjem delu sela, u seoskoj arhitekturi ne prepoznaje se tradicionalni stil gradnje, koji sam očekivao i želeo da vidim. Reč je novijim, ili nešto starijim seoskim kućama, neodređenog stila.
Međutim, dovoljno je pogledati preko ograde i pronaći kutak, bez koga ne može ni jedno seosko domaćinstvo. To je naša mala, seoska bašta. Bez fontana, veštačkih potoka i egzotičnog bilja. Ali najčešće sa georginima i gladiolama (ili sabljicama). Uvek se i ponovo zapitam koje te jezičke veštine ima srpski jezik, koji jednom rečju može tako slikovito da opiše biljku. Zatim, svesno ili nesvesno, retka je mala, seoska bašta bez šimšira, zdravca i vinjage od nekoliko čokoti vinove loze.
U nekim tužnim vremenima, kad ljudi iz bilo kog razloga napuste kuće, kraj bivših kuća trajno ostaje nekoliko znakova prošlog života: šimšir, zdravac, poneki čokot vinove loze i kameni, kućni prag.
Osnovna škola "Miloš Gajić"
Osnovna škola "Miloš Gajić" je u centru Donje Trešnjice, na zaravni sa pogledom na okolne zaseoke, seoske livade i njive. Na osnovu izgleda škole, zaključujem da đaka još uvek ima.
Na ulazu u školsko dvorište su bista Miloša Gaijića, kakvu sam već video u istimenoj školi, ili isturenom odeljenju, u Amajiću. Ipred biste je spomen-ploča sa imenima stradalih stanovnika Donje Trešnjice tokom Drugog svetskog rata. Za malo selo, spisak je suviše dugačak.
Zgrada i dvorište škole su sasvim sređeni. Tu su klupe, negovana trava, dečje igralište, a na ulazu je jedna od starih lipa sa početka priče. Čini mi se da je lipa starija od škole, ali nesumnjivo dugo su već tu zajedno.
Crkva svete Trojice
U centru sela je i seoska crkva. Ne znam kada je podignuta ali, zajedno sa školom, naznačena je i na starijim topografskim kartama. Porta je sređena, crkva je nedavno okrečena i izdvaja se belinom na panoramama sela, čineći centar sela prepoznatljivim.
U crkvenoj porti je nekoliko starih spomenika. Bilo da je reč o sveštenim ili svetovnim licima, nagoveštavaju starost crkve čuvajući sećanja na nekadašnje stanovnike sela.
Privlači me i dopada mi se izuzetno lep, i sa mnogo pažnje i truda, urađen enterijer crkve. Likovnost neobično oslikane kupola asocira me na ilustracije svemira G. Galileja. Ali da ne širim priču.
Zatvorene, polumračne prostore fotografišem bez blica. Bilo da je reč o gostinjskim sobama seoskih kuća, ili crkvama, najlepše slike su sa zracima letnjeg sunca, koji ostave trag na nekim delovima tog prostora. Tada ceo prostor istovremeno postaje i tajanstven i svečan. (Posetite Crkvu svete Trojice u Donjoj Teršnjici)
Na putu ka Gornjoj Trešnjici
Gornji deo sela sačuvao je obeležja nekadašnjeg života. U staroj, seoskoj kući, pa početku sokaka ka Gornjoj Trešnjici, još uvek radi kovačka radnja. Verovatno je radno vreme skraćeno, ali dovoljno je dugo da se iskuju motike, sekire i poneka potkovica - za goveda sa početka priče.
Malo iznad nailazi se na staro, tradicionalno seosko domaćinstvo. U dvorištu su kuća, ambar i koš. I sve to sa pogledom na brdovite predele sela.
Ako se pođe dalje makadmskim, seoskim sokakom, stiže se do mesta sa izuzetnim pogledom na centar sela i seoske zaseoke na okolnim brdima.
Zašto ću ponovo da posetim Donju Trešnjicu
Donja Trešnjica je lepo i čisto selo. Vreme, koje sam proveo u selu, bilo je suviše kratko da bih obišao sve zaseoke i snimio panorame sela sa svih okolnih brda. Siguran sam da je najlepše u junu i julu. Rado bih da osetim mirise onih stogodišnjih lipa ujutru, uz kafu i druženje s novim prijateljima. Ako poželite da posetite Donju Trešnjicu, skrenite kod Amajića, pa krenite putem uz Boranjsku reku. Predeli su lepi i do sela se brzo i lako stiže.
Zahvaljujem se:
- Opštini Mali Zvornik, koja je organizovala posetu Donjoj Trešnjici;
- prijatelju Borisu Katiću, na vožnji do Donje Trešnjice i po seoskim sokacima i
- prijatelju Daliboru Krstiću, uredniku Malozvorničkog informativnog portala na medijskoj podršci.