Magazin za nacionalnu geografiju, kulturu i tradiciju

 

Putovanja stogodišnjim prugama Banata

Banatska mala pruga

(Zrenjanin - Radojevo)

Banatska mala pruga bila je pruga uskog koloseka na relaciji Zrenjanin (mađ. Nagybecskerek) - Radojevo (mađ. Klári), pa dalje za Žombolj (rum. Jimbolia). Planiranje i izgradnja pruge počeli su 1894. godine. Pruga je otvorena za saobraćaj 19. oktobra 1898. godine. Mađarska oznaka pruge bila je 341.

Železnička stanica Zrenjanin Fabrika, maj 2013.

Železnička stanica Zrenjanin Fabrika (foto: maj 2013)

Dužina pruge bila je 69 km. Na pruzi je postojalo 19 stanica i stajališta: Petrovgrad (Zrenjanin), Petrovgrad Fabrika (Zrenjanin Fabrika), Petrovgrad Predgrađe (Zrenjanin Predgrađe), Klek Ciglana, Klek, Katrina (Ravni Topolovac), Begej Sveti Đurađ (Žitište), Banatski Dvor, Pal majur (Banatsko Karađorđevo), Januševac, Velike Livade (Aleksandrovo), Mađarska Crnja (Nova Crnja), Karolina majur, Leonovac (Vojvoda Stepa), Crnja (Srpska Crnja), Julia majur (Jakšićevo),  Klarija (Radojevo), pa dalje Jimbolia (Žombolj).

Poslednji putnički voz Banatskom malom prugom prošao je 25. maja 1968. godine. Posle ukidanja pruge 1967. godine većina železničkih objekata je napuštena, ili su objekti promenili namenu.

Železnička stanica Nova Crnja (Magyarcsernye, Mađarska Crnja)

Nakon 115 godina od izgradnje pruge najbolje su sačuvani objekti železničke stanice u Novoj Crnji.

Železnička stanica Nova Crnja (foto: maj 2013)

Železnička stanica Nova Crnja (foto: maj 2013)

Na stanici su izgrađeni stanična zgrada, kućica za signalizaciju, magacin za smeštaj alata za održavanje pruge, stražarnica i žitni magacin.

Železnička stanica Nova Crnja

Železnička stanica Nova Crnja (foto: maj 2013)

Posle ukidanja pruge železničku stanicu u Novoj Crnji koristila je Zemljoradnička zadruga "Rona". Sredinom 2013. godine čini se da je stanična zgrada napuštena i neobezbeđena.

Železnička stanica Nova Crnja - glavni ulaz

Glavni ulaz u železničku stanicu Nova Crnja (foto: maj 2013)

Deo stanice bio je magacin za smeštaj alata za održavanje pruge. Magacin još uvek postoji, ali se ne koristi. U delu staničnog prostora, nakon zatvaranja pruge, izgrađena je pijaca, ali je i ona napuštena.

Železnička stanica Nova Crnja, magacin za smeštaj alata

Magacin za smeštaj alata za održavanje pruge (foto: maj 2013)

Na stanici je, osim zgrada, sačuvana i nekadašnja ograda stanice iz 1898. godine.

Železnička stanica Nova Crnja - originalna ograda stanice

Originalna ograda železničke stanice Nova Crnja iz 1898. godine (foto: maj 2013)

Poslednja izgrađena železnička stanica na Banatskoj maloj pruzi je stanica u Aleksandrovu. Izgrađena je za potrebe koloniziranih stanovnika Aleksandrova. Svečano je otvorena za saobraćaj 15. aprila 1932. godine.  

Aleksandrovo na Banatskoj maloj pruzi

Aleksandrovo - železnički saobraćaj zamenjen je drumskim saobraćajem (foto: maj 2013)

Srpska Crnja je nakon Prvog svetskog rata i razgraničenja sa Rumunijom postala granično mesto. Na ulasku u Srbiju nalazi se veći broj robnih carinskih magacina, a neki su iz vremena saobraćaja na Banatskoj maloj pruzi.

Carinski magacini u Srpskoj Crnji, izgrađeni u blizini graničnog prelaza sa Rumunijom

Carinski magacini u Srpskoj Crnji, izgrađeni u blizini graničnog prelaza sa Rumunijom (foto: maj 2013)

Poslednja stanica Banatske male pruge u sadašnjoj Srbiji bila je u Radojevu.

Poslednja stanica Banatske male pruge u sadašnjoj Srbiji bila je u Radojevu

Tipična banatska ulica u Radojevu (maj 2013)

Red vožnje

Izuzetno je zanimljiv sačuvani red vožnje iz 1967. godine na pruzi Zrenjanin - Radojevo. Postojala su tri polaska iz Zrenjanina za Radojevo. U 7.05h, 15.16h i 19.43h. Iz Radojeva prema Zrenjaninu noćni polazak bio je u 1.05h, a dnevni u 12.45h.

Red vožnje na pruzi Zrenjanin - Radojevo, iz 1967. godine

Red vožnje na pruzi Zrenjanin - Radojevo, iz 1967. godine
izvor: Projekat "Banatska mala pruga" (https://banatskamalapruga.rs)

Po voznom redu putovanje "ćire" od Zrenjanina do Radojeva trajalo je približno 4.30h. Prosečna brzina voza, sa zadržavanjima u stanicama bila je skoro 16 km/h.

Zatvaranje Banatske male pruge

Pruge uskog koloseka postojale su u Srbiji do kraja šezdesetih godina XX veka, kada je većina zatvorena. Razlozi su modernizacija železnice, razvoj drumske infrastrukture i trend prelaska sa železničkog saobraćaja i transporta na drumski. Dodatni argument je nerentabilnost pruga uskog koloseka.

Poslednji putnički voz Banatskom malom prugom prošao je 25. maja 1968. godine. Savremenika Banatske male pruge sve je manje, a tragovi nekadašnje pruge su nestali.