Nova Crnja od vremena kolonizacije i posle
Nova Crnja je krajem XVIII veka bila naselje, rasuto po pustari Buzitova, po kojoj je 1798. godine i nazvana. Selo je urbanizovano 1829. godine, kada je naseljena nova grupa Mađara. U zavisnosti od države i većinskog stanovništva, selo je menjalo ime: mađarsko Magyarcsernye, nemačko Neuzerne, rumunsko Cernea Ungurească.
Selo je podignuto na vlastelinskom imanju. S obzirom na položaj i godine protekle od formiranja Banatske vojne granice, selo nije militarizovano. Urbanizacija sela usklađena je sa planovima izgradnje naselja, koja su propisana sredinom XVIII veka aktima o kolonizaciji, organizaciji vojnih naselja i urbanističkim pravilima kapetana Veglera. Topologija sela obrazuje pravougaonik. Kuće su ušorene, grade se u nizu, uz ulicu.
Izgradnja naselja usaglašena je sa tadašnjom, važećom tipologijom kuća, po kojoj su postojale kuće seoskog tipa i kuće gradskog tipa. Sačuvane gadske kuće izgrađene su između svetskih ratova, u stilu neoklasicizma i eklektike. Plastika na fasadama urađena je formi antičkih stubova i strogih, geometrijskih formi.
Seoski tip kuća karakteriše jednostavna fasada, najčešće bez ukrasne plastike. Često se pored ulice, uz kuću, ili odvojeno, gradi koš.
Propisani arhitektonski uslovi zadržali su se i poštovani su do sedamdesetih godina XX veka. Do tog vremena izgled postojećih kuća nije menjan, a nove su građene po istim, vekovnim pravilima.
Javni objekti
Urbanistički planovi izgradnje naselja, počev od vremena kolonizacija i Banatske vojne granice iz XVIII veka predviđali su da se u centru mesta podigne park, ili vojno vežbalište. Oko tog prostora građeni su javni i administrativni objekti: škola, crkva, prodavnice i zanatske radnje, ambulanta i apoteka, javne česme i bunar. Za razliku od najvećeg broj mesta u Srbiji, uključujući i najveće gradove, u banatskim selima parkove niko ne uništava.
Izuzetan značaj pri planiranju novih naselja i urbanizacije postojećih dodeljen je zadovoljenju socijalnih potreba stanovnika. Tako je, već u periodu priprema za naseljavanje Nove Crnje, jedan od prvih javnih objekata bila škola. Izgrađena 1828. godine, godinu dana pre kolonizacije. Tadašnja škola nije sačuvana.
Čija će škola i koja crkva da bude izgrađena zavisilo je od nacionalne i verske strukture stanovništva. U Novoj Crnji škola je izgrađena petnaestak godina pre crkve!
Rimokatolički župni ured i crkva Sveta Agata, djevica i mučenica završena je 1844. godine. (Detaljnije o crkvi u Novoj Crnji)
Urbanistički planovi izgradnje naselja, između ostalog, odredili su širinu glavnih i sporednih ulica. Širine ulica morale su da obezbede prohodnost za potrebe svakodnevnih aktivnosti. Rastojanje između kuća i objekata trebalo je da bude dovoljno veliko, da se spreči lako širenje požara. I pored tih mera, dva velika požara dogodila su se 1849. godine, u vreme Mađarske revolucije i 1906. godine. U oba slučaja naselje je pretrpelo izuzetno velike štete.
Suočeni s katastrofom iste, 1906. godine, u Novoj Crnji osnovano je Dobrovoljno vatrogasno društvo. Nakon više od sto godina, Društvo je i dalje aktivno.
Osim požara, stanovnike Nove Crnje nisu mimoišli ni drugi opasni događaji. Epidemije kolere bile su 1831, pa ponovo, 1849. godine. Tokom 1863. godine bila je velika nestašica hrane, a velike poplave dešavale su se u periodu 1869-1872. godina.
Jedan od značajnih događaja za Novu Crnju bio je otvaranje pruge uskog koloseka Zrenjanin - Radojevo - Žombolj (Jimbolia, Ruminija). Pruga je otvorena 1898. godine, kada je prvi voz došao u Novu Crnju. Pruga je za putnički saobraćaj zatvorena 1968. godine, a za železnički saobraćaj 1969. godine. Nakon toga, staničnu zgradu koristila je zemljoradnička zadruga, a na nekadašnjem peronu ovih godina je pijaca.
Postoje groblja, koja istoriju jednog mesta tačno i dugo čuvaju. Jedno do njih je u Novoj Crnji. U centru je kapela, sagrađena 1910. godine u neobarknom stilu.
Na natpisima sa nadgrobnih spomenika često se nalaze imena rođenih polovinom XIX veka. Tako, za godina rođenja, na spomeniku Adama Šandora uklesana je 1861. Na grobljima su ispisane i porodične hronike. Poneki spomenici su oronuli, neke druge, bez obzira koliko su stari, obilaze potomci.
Sasvim je moguće da ova priča o Novoj Crnji nije potpuna. To je sasvim dobar razlog za novo putovanje u Novu Crnju. Pročitajte i priču o neobičnom Starom groblju u Novoj Crnji.
Zahvaljujem se:
- Ministarstvu kulture i informisanja Republike Srbije, koje je finansijski podržalo projekat "Zabroravljena arhitektura banatskih sokaka".
- Opštini Nova Crnja na pomoći tokom putovanja naseljima Nove Crnje.
- Etnografskom muzeju u Beogradu na stručnoj pomoći.
- Zahvaljujem se stanovnicima, koje sam upoznao, ili nisam sreo, na lepim kućama i sačuvanom, slikovitom ambijentu mesta.
Stavovi autora teksta i fotografija nužno ne izražavaju stavove Ministarstva kulture i informisanja RS i ustanova, koje su pomogle realizaciju projekta.