Toba od vremena kolonizacije i posle
Toba (mađ. Tóba) relativno je mlado naselje. Formirano je na posedu grofova iz porodice Feraris, koje su otkupili od Komore. Naseljavanje Mađara počelo je 1789. godine. S obzirom na položaj i vreme nastanka, selo nije ušlo u sastav Banatske vojne granice. Do kraja Prvog svetskog rata vlasnici poseda u Tobi bili su francuski i italijanski grofovi i baroni.
Urbanističko uređenje naselja urađeno je po pravilima, koja su primenjivana više od polovine XVIII veka u Banatu. Ulice su propisane širine i seku se pod pravim uglovima. Kuće su ušorene i prate regulacionu liniju ulice.
U selu još uvek postoje prepoznatljive, banatske kuće, sazidane između dva rata. Fasada je jednostavna, sa malo plastičnih aplikacija, najčešće u formi klasičnih, neogrčkih stubova. Kalkani su malo izvijeni, tek da nagoveste uticaj neobarok.
Zanimljivi su ulazi u kuće. U odnosu na fasadu uvučeni su za debljinu zida i završavaju se polukružno. Od trotoara su izdignuti za nekoliko stepenika.
Vrata su ponekad izrezbarena. Kod starijih i luksuznijih vrata, postoji dekorativni deo u obliku lepeze. Na osnovu ulaza, procenjena debljina zidova je oko 50cm.
U prošlim vremenima kapije najčešće su dekorisane delovima od kovanog gvožđa. Zastupljeni su apstraktni oblici, a ređe i floralni motivi.
Najveći broj sačuvanih kuća u Tobi su jednostavne kuće seoskog tipa. Jedna od lepih kuća varškog tipa u Tobi postavljena je uz ulicu po dužini, oko prozora je plastika, u formi okvira.
Javni objekti
Planovi osnivanja i urbanizacije banatskih sela iz XVIII veka obavezno su uključivali javne objekte, namenjene zadovoljenju obrazovnih, kulturnih i verskih potreba. Koje će škole i crkve da se grade zavisilo je od nacionalne pripadnosti stanovništva. Većina stanovništva Tobe bila je katoličke veroispovesti. Posle izgradnje manje kapele, 1873. godine završena je postojeća katolička crkva Presvetog Trojstva.
Crkva je izgrađena u neogotičkom stilu, sa visokim tornjem, oštrim i strogim oblicima.
Ispred crkve je krst, koji su donirao 1922. godine Janoš Varga sa porodicom.
Po završetku Drugog svetskog rata, istovremeno sa obnovom zemlje, privrede i poljoprivrede, radilo se na obrazovanju seoskog stanovništva. Tako je Prvi petogodišnji plan predviđao izgradnju oko 1500 zadružnih domova, koji bi trebalo da budu centri opismenjavanja, kulturnog i političkog života sela. Korišćeni su tipski projekti, prilagođeni okruženju, raspoloživim materijalima i zanatskim veštinama meštana. Jedan od zadružnih domova sagrađen je i u Tobi.
Ovih godina najveći broj nekadašnjih zadružnih domova je oronuo, neki su porušeni, a retke meštani održavaju i koriste. Stanovnici Tobe, međutim, još uvek čuvaju i koriste svoj dom.
U centru Tobe, 7. jula 1985. godine, otvoren je spomen-park, posvećen stanovnicima Tobe, stradalim u Drugom svetskom ratu.
Na obelisku je ploča, s imenima žrtava. Previše za jedno malo selo!
Na putu za Tobu
Toba je od Nove Crnje udaljena oko 7km i desetak minuta vožnje. Na putu prema Tobi je zavetni krst, koji je 1925. godine podigla porodica Antona Šona.
U blizini sela je njiva, sa zasadom koji se retko viđa. Reč je proizvodnji semana crnog luka: semenca.
Leti je Toba utonula u zelenilo. Osim table s imenom sela, ništa drugo ne nagoveštava početak sela.
Zahvaljujem se:
- Ministarstvu kulture i informisanja Republike Srbije, koje je finansijski podržalo projekat "Zabroravljena arhitektura banatskih sokaka".
- Etnografskom muzeju u Beogradu na stručnoj pomoći.
- Opštini Nova Crnja na pomoći tokom putovanja naseljima Nove Crnje.
- Zahvaljujem se stanovnicima, koje sam upoznao, ili nisam sreo, na lepim kućama i sačuvanom, slikovitom ambijentu mesta.
Stavovi autora teksta i fotografija nužno ne izražavaju stavove Ministarstva kulture i informisanja RS i ustanova, koje su pomogle realizaciju projekta.