Crni Vrh, Knjaževac
Selom Crni Vrh prošao sam prvi put u januaru 1969. godine, na putu za Babin zub, pa sledeći put u septembru 2012. godine, putujući knjaževačkim krajem. Crni Vrh pripada knjaževačkoj oblasti Budžak. Nalazi se na oko 20km i 25 minuta vožnje od Kalne.
Centralni deo Crnog Vrha podelio je uzani prostor s Crnovrškom rekom, nastalom spajanjem Kozarnice i Goleme reke.
Konfiguracija terena uslovila je da dužina sela, po rečima meštana i topografskim kartama, bude skoro 12km. Zato se za selo, ne računajući mahale Gravaljosa, Kozarnica, Golema Reka i Debeštica može reći da je sabijenog tipa.
Crni Vrh deli sudbinu ostalih naselja ovog kraja. Po popisu iz 1948. godine bilo je više od 1300 stanovnika. Ovih godina, a tokom cele godine, u selu živi manje od 100, izuzetno gostuljubivih i srdačnih, pretežno starijih stanovnika. Rado su me primali u svoja dvorišta, da se bar nakratko, umešam u njihov svakodnevni život.
Fotografije, koje sam uz njihovu saglasnost snimio, izuzetno su mi drage i najvredniji deo su mojih sećanja na Crni Vrh.
U centru Crnog Vrha
Centar Crnog Vrha prepoznaje se po crkvi i nekoliko zajedničkih objekata. Crkva je na platou ispod puta, preko reke. Ne znam kada je podignuta, ali očigledno je da je nedavno potpuno obnovljena. U vreme mog boravka u selu završavani su novi zvonik i parohijski dom. (Priča o Crkvi svetog Ilije u Crnom Vrhu)
Nedaleko od crkve, dalje ka centru, izuzetno je lep pogled na livade, nekoliko njiva i seosko domaćinstvo, koje voli da se slika.
Dalje, u centru sela je zgrada zadružnog doma, škole i mesne kancelarije. Kako se broj stanovnika smanjivao, ponestalo je đaka, pa je škola zatvorena.
Crnim Vrhom prošli su svi mogući ratovi. Na zgradi zadružnog doma je spomen-ploča, posvećena žrtvama Drugog svetskog rata.
Spomen-ploču postavili su meštani Crnog Vrha. Spisak žrtava žrtava je predugačak za jedno malo, mirno i nedužno selo: "U slavnoj oslobodilačkoj borbi koju su od 1941 do 1945 pod rukovodstvom Komunističke partije vodili narodi Jugoslavije protiv fašističkih okupatora, dadoše svoje živote građani Crnog Vrha (spisak 12 imena). Nemoćni da uguše oslobodilačku borbu naroda Jugoslavije, bugarski fašistički okupatori ubijali su nedužno stanovništvo. 8. oktobra 1943 god. od njihove zločinačke ruke izgubili su živote građani Crnog Vrha (spisak 22 imena i muškarci i žene). Oni će nam večito služiti kao primer kako se treba boriti za slobodu i srećniju budućnost naše zemlje. Povodom 40 godina KPJ. Zahvalni Crnovršani".
Zadružni dom u Crnom Vrhu jedan je od više 1300 zadružnih domova, koji su izgrađeni posle Drugog svetskog rata, a u okviru Prvog petogodišnjeg plana. Rađeni su na osnovu 15 tipskih projekata, prilagođenih podneblju, dostupnom materijalu i zidarskim znanjima meštana. Dali su izuzetan doprinos opismenjavanju stanovništva i kulturno-socijalnom životu sela. Jedan od njih sazidan je u Crnom Vrhu. U zgradi su bile škola, mesna kancelarija, prodavnica. Vremenom se broj stanovnika smanjivao, pa je nekadašnji objekat gubio jednu po jednu prvobitnu namenu.
Iskustvo je pokazalo da objekti, koji se ne koriste, brže propadaju. Počinju da pucaju zidovi i prozori, propada krov. Mogući razlog je nedostatak mini vibracija, koje postoje kada se objektom kreće. Zadružni dom u Crnom Vrhu bio je u dobrom stanju 2012. godine, kada sam prošao tuda. Nakon pet godina zgrada se obrušila. Ne znam šta je razlog: sneg ili kiše. Konačno, zgrada, centar kulture i društvenog života Crnog Vrha, doživela je sasvim neočekivani kraj. Ne znam šta će se dalje dešavati.
Iz centra Crnog Vrha, u obliku nišana između dva brda (tek da pokažu put), vidi se Stara planina.
Narodna arhitektura
U vreme svakojakih, bezličnih arhitektonskih projekata, stogodišnja narodna arhitektura Crnog Vrha, prilagođenja terenu i podneblju, deluje skladno i toplo.
Seoska dvorišta i kuće najčešće su na padini, ispod ivice šume, u zelenilu.
U dvorištima su pomoćni objekti. Tradicionalno su građeni na kamenom temelju, sa nabojem od blata, pleve i drvene građe.
Moguće je da na prvi pogled kuće u Crnom Vrhu liče jedna na drugu. Međutim, svaka od njih ima poneki detalj, koji je samo njen.
Na nekim kućama je dimnjak, kakav nisam često viđao. Nagađam da se ispod, u sobi, nalazi ognjište.
Selom pored reke
Život Crnog Vrha najvećim delom odvija se pored puta i reke. Ponegde se prostor proširi, pa ima mesta i za njivu.
Put kroz Crni Vrh uglavnom prati pravac zapad - istok, pravo prema Babinom zubu.
Sir je oduvek bio jedan od cenjenih proizvoda crnovršana. Poslednjih godina, uz sir prodaju se placevi - nagoveštaj razvoja skijaškog centra na Staroj planini.
Izuzetne su panorame seoskih predela s nedirnutom rekom i livadama. Nadam se da je izgradnja MHE zabranjena i da će tako i ostati.
Reke u Crnom Vrhu su čiste, često plahovite, a snaga vode očigledna je u sušnom periodu. Teško je zamisliti koliko je vode potrebno da pokrene i kotrlja velike stene po rečnom koritu.
Čini mi se da je najviše kuća na desnoj obali Crnovrške reke. Ukoliko je kuća na levoj obali, umesto mosta može se iskoristiti stenovita staza preko reke.
Ljudi u Crnim Vrhu su gostoljubivi, pa ponekad ne možete a da ne svratite na kafu, ili sok.
Kako stići u Crni Vrh
Do Crnog Vrha stiže se putem iz Kalne, Udaljen je 20km, a po suvom vremenu stiže se za oko 25 minuta vožnje.
Zahvaljujem se:
- Saši Todoroviću, na uzbudljivoj, ali sigurnoj vožnji uskim, krivudavim putem za Babin zub, prijatnom druženju i strpljenju;
- Božidaru Mitroviću iz Knjaževca, na pričama o knjaževačkim selima, ljudima i događajima;
- Turističkoj organizaciji Knjaževac, koja je organizovala posetu Crnom vrhu i Babinom zubu;
- stanovnicima Crnog Vrha, čije sam lepe kuće fotografisao, nadajući da neće da mi zamere.
KNJAŽEVAC
- od sela do sela:
Aldinac
Babin zub, Stara planina
Balta Berilovac
Beli Potok
Bigar potok i vodopad
Bogorodičina crkva, Kamenica
Božinovac
Bučje
Crni Vrh
Ćuštica
Donja Kamenica
Donja Sokolovica
Gabrovnica
Gornja Kamenica
Gradište
Inovo
Jalovik Izvor
Janja
Jesen u Gornjoj Kamenici
Kalna
Kandalica
Kupalište Bara, G. Kamenica
Lepena
Papratna
Repušnica
Rgoška Banja (Banjica)
Stara Kalna
Staro Korito
Svrljiška Topla
Štrbac
Vlaško Polje
Vrtovac
Zubetinac
Žukovac