Papratna, Knjaževac
Lepotu Papratne sakrio je uski prolaz kroz stenu Vrtače. Ljudi malo ima, malo nema, a primeri prelepe narodne arhitekture slave stote rođendane.
Centar Papratne
Papratnu sam posetio u septembru 2012. godine, putujući od sela do sela knjaževačkim krajem.
Na putu za Papratnu i Repušnicu
Papratna pripada staroplaninskoj oblasti Zaglavak. Od Knjaževca je udaljena oko 25km. Pravi i potpuni doživljaj putovanja u Papratnu, pa dalje za Repušnicu, počinje kada se u Gornjoj Kamenici siđe s puta Knjaževac - Pirot. Vrlo brzo nakon skretanja, učini se da uski, makadamski put vodi samo do stenovitog zida Vrtače. Jedino je putokaz, ispisan na steni, znak da se možda može dalje.
Putokaz za Papratnu
Počev od kasnih septembarskih dana, uzani prosek između stena dele put i potok.
Put za Papratnu i Repušnicu
Na kraju klanca je velika pećina, čiji je ulaz visok oko 20m.
Pećina kraj puta za Papratnu i Repušnicu
Kada se, kao u računarskoj igrici, pređu sve prepreke, stiže se do drugog nivoa. Pogled se proširi na široku zaravan, s livadama i baštama.
Dalje prema selu
U centru Papratne
U centru sela su zadružni dom sa mesnom kancelarijom, spomenik žrtvama svih mogućih ratova, koji su prošli Papratnom i seoska trafo-stanica.
Centar Papratne
Zadružni dom jedan je od 1500, koji su izgrađeni po Prvom petogodišnjem planu FNRJ. Bio je centar opismenjavanja i kulturno-socijalnog života sela. Vremenom je broj stanovnika bio sve manji pa su dom i mesna kancelarija zatvoreni.
Zadružni dom i bivša mesna kancelarija
U centru sela je spomenik sa spomen-česmom. Posvećen je rođacima i susedima, koji su stradali u svim prošlim ratovima. Ginulo se u Balkanskim ratovima, Prvom i Drugom svetskom ratu. Na spomen-ploči su 52 imena. Spomenik su podigli građani Papratne i otkriven je 4. jula 1981. godine.
Spomenik sa spomen-česmom posvećen žrtvama ratova
U centru je i tipska, seoska trafo-stanica, izgrađena sredinom XX veka. Nakon više od pola veka, još uvek rade u srpskim selima.
Tipska seoska trafo-stanica
Narodna arhitektura
Već na početku sela srećemo se sa primerima izuzetne narodne arhitekture. I pored činjenice da su kuće najčešče izgrađene pre više od sto godina i da vlasnici dugo ne žive u njima, očuvana je nekadašnja kreativnost narodnih graditelja.
Stogodišnja seoska kuća s tremom
Veliki broj kuća u Papratni izgrađen je s tremom. Trem štiti od kiše, vetra i snega. Istovremeno, trem je granica dva sveta, međuprostor između privatnog života ukućana i spoljašnjeg, javnog.
Seosko dvorište
Stogodišnje kuće u Papratni građene su slično. U prizemlju su podrum i pomoćne prostorije, na spratu je deo za stanovanje.
Seoska kuća
Jedan od izazova u građevini su lukovi. Tremove kuća u Papratni krase lukovi elegantni, precizno urađeni lukovi.
Seoska kuća s tremovima
Za izgradnju kuća korišćeni su prirodni, raspoloživi materijali. Nije bilo armiranih, betonskih greda. Umesto njih, noseći stubovi su drvene grede. Znanje tadašnjih majstora doprinelo je da seoske kuće proslave stoti rođendan.
Seoska kuća
Na prvi pogled učini se da su seoske kuće u Papratni iste, ili slične. Međutim, porodice su želele da se njihova kuća razlikuje od ostalih. Primer je izuzetno lepa i skladna fasada jedne od kuća. Izdvaja se oblikovanjem prozora. Nisam siguran, ali sasvim je moguće da su originalne boje zadržale prvobitnu svežinu posle stotinak staroplaninskih zima.
Kuća s lepom fasadom
Seoske panorame
Papratna je selo pretežno zbijenog tipa. Najveći broj kuća izgrađen je u glavnoj seoskoj ulici, na putu za Repušnicu.
Kuće kraj puta za Repušnicu
Način gradnje kuća i korišćeni materijali odgovaraju sadašnjim ekološkim trendovima. Nad kamenim temeljom podizani su zidovi od naboja: drvena građa i ispun od pleve i blata. Ugrađeni materijali zimi čuvaju toplotu, a leti obezbeđuju hladovinu.
Glavna seoska ulica
Obavezan deo seoskih kuća je ognjište. Nalazi se u glavnoj prostoriji kuće. Gledajući spolja, položaj ognjišta može se odrediti prema karakterističnom dimnjaku.
Panorama Papratne
Veliki koševi i ambari govore da je Paparatna bila selo imućnih stanovnika.
Ambar
Konačno, najveći broj objekata u Papratni bilo bi lepo da se zaštiti. Zbog sećanja, a i kao suprotnost današnjoj, najčešće bezličnoj arhitekturi porodičnih kuća.
Povratak u Papratnu
Smanjenje broja stanovnika nije mimoišlo ni Papratnu. Po prvom posleratnom popisu iz 1948. Papratna je imala 495 stanovnika. Pola veka kasnije, 2011. godine u selu je popisano 5 stanovnika. Nakon toga u selu malo ima, malo nema ljudi. Poneko se vrati, najčešće leti, pa krajem jeseni napusti selo.
Ulaz u kuću
Kada vlasnici napuste kuću, kućni prag ostaje da čuva vinjaga.
Dvorište s vinjagom
Ponekad na pragu kuće zaostanu stvari iz domaćinstva. Jedna tkana torba, okačena ispred vrata, dočekaće sledeće leto.
Kućni prag
Cveće u baštici ispred kuće znak je da vlasnici leto provode u selu.
Kuća s cvećem
U Papratni postoje kuće, kojima su vlasnici vratili nekadašnju lepotu. Nagoveštavaju da Papratna neće biti još jedno srpsko selo bez stanovnika.
Obnovljena seoska kuća
Jedna od obnovljenih kuća sačuvala je u potpunosti nekadašnji izgled. Sa predivnom cvetnom baštom, belinom sveže okrečenih zidova i karakterističnim dimnjakom, mogla bi da se smesti u bilo koji deo nekog od naših gradova.
Lepa obnovljena seoska kuća
Razgledajući seoske sokake, sreo sam dve divne gospođe. Pekle su rakiju. Postoji samo jedna razlika u odnosu na muškarce, koje sam viđao pored kazana. Nedostajala flaša s tek ispčenom rakijom. Zahavalan sam im na fotografiji, koju bih im rado poklonio.
Vreme šljiva - kazan za pečenje rakije
Na kraju glavnog seoskog sokaka nedavno su postavljeni putokazi. Ukoliko poželite da provedete dan-dva u Papratni, postoji dosta mesta, koje bi bilo lepo posetiti.
Putokazi
Ako nameravate da posetite Papratnu, odaberite leto. Papratna je od Knjaževca udaljena oko 25km i 40 minuta vožnje. Skretanje je u Gornjoj Kamenici, do Paparatne je 18km i 25 minuta vožnje makadamskim putem. Nakon boravka u Papratni, obavezno je nastaviti do Repušnice, lepog, nažalost napuštenog sela.
U Papratni ćete sresti dobre ljude, dobrodošli ste!
Zahvaljujem se:
- Saši Todoroviću, na uzbudljivoj, ali sigurnoj vožnji uskim, krivudavim putem za Papratnu, prijatnom druženju i strpljenju;
- Božidaru Mitroviću iz Knjaževca, na pričama o knjaževačkim selima, ljudima i događajima;
- ljudima iz Papratne, čije sam lepe kuće i dvorišta fotografisao, nadajući se da neće da mi zamere i
- Turističkoj organizaciji Knjaževac, koja je organizovala posetu Papratni i Repušnici.
KNJAŽEVAC
- od sela do sela:
Aldinac
Babin zub, Stara planina
Balta Berilovac
Beli Potok
Bigar potok i vodopad
Bogorodičina crkva, Kamenica
Božinovac
Bučje
Crni Vrh
Ćuštica
Donja Kamenica
Donja Sokolovica
Gabrovnica
Gornja Kamenica
Gradište
Inovo
Jalovik Izvor
Janja
Jesen u Gornjoj Kamenici
Kalna
Kandalica
Kupalište Bara, G. Kamenica
Lepena
Papratna
Repušnica
Rgoška Banja (Banjica)
Stara Kalna
Staro Korito
Svrljiška Topla
Štrbac
Vlaško Polje
Vrtovac
Zubetinac
Žukovac