Janja, Knjaževac
Janja je malo selo kraj puta za Babin zub. U okolini Janje bilo je rudarskih jama u kojima su radili i stanovnici Janje, neznajući da kopaju uranijum.
Janja
Janju sam posetio u septembru 2012. godine, putujući knjaževačkim krajem. Selo pripada knjaževačkoj oblasti Budžak i nalazi se u oblasti Stare planine. Od Knjaževca je udaljeno oko 40km.
Janja je oduvek bilo malo selo, pretežno podignuto kraj Janjske reke. Sticajem okolonosti, selo se našlo u području, koje je postalo poznato daleko van granica posleratne Jugoslavije. Naime, u okolnim selima, tokom pedesetih i šezdesetih godina XX veka vršena su istraživanja uranijuma. Na osnovu rezultata, 1963. godine, otvoreno je nekoliko rudarskih jama. Ekploatacija uranijuma zvanično je trajala do 1965. godine.
Lepa seoska kuća na putu za Janju
Navedeni događaji uticali su na broj stanovnika Janje. Po popisu iz 1948. godine u Janji je živelo 210 stanovnika, zatim je početkom šezdesetih, a kao posledica poslova oko uranijuma, bilo skoro 300 stanovnika. Rudnici su zatvoreni, pa su stanovnici počeli da napuštaju Janju. Konačno, po popisu iz 2002. u Janji živi manje od 40 stanovnika, pa je pitanje samo godine, kada će selo ostati bez stanovnika.
Stari ambar
Najveći broj domaćinstava smestio se pored glavnog puta kroz Janju.
Put kroz selo
Kuće i drugi objekti tradicionalno su građeni po sadašnjim, ekološkim zahtevima. Nad kamenim temeljom, zidovi su od naboja: drvena građa i ispun od pleve i blata. Zahvaljujući takvim tehnikama narodne gradnje i upotrebljenim materijalima, kuće često dožive stoti rođendan.
Seoske kuće od naboja
U blizini centra sela je jedna od poslednjih (ako ne i poslednja) vodenica. Nalazi se pored Janjske reke, ali vodenično kolo ne pokreće reke, već nekoliko potoka, koji se u nju ulivaju i u koje sam do kolena upao (zato sam ih i zapamtio).
Vodenica u Janji
Čini se da je voda Janjske reke čista. Po mostiću moglo bi da se zaključi da ostaje u koritu i u vreme velikih voda. Međutim, planinske reke i potoci su nepredvidivi, pa se dogodi da u momentu poplave okolinu i ponesu sa sobom sve što im se nađe na putu.
Janjska reka
Kuće u Janji predstavljaju lepe primere narodnog graditeljstva. Nažalost, čini se da se u neke ređe dolazi.
Seoska kuća i ambar
U centru Janje sagrađeno je nekoliko lepih, novih kuća. To je mogući znak da Janja neće biti još jedno napušteno selo u Istočnoj Srbiji.
Nove kuće u Janji
U centru Janje
U centru Janje su zgrada škole i još nekoliko objekata. Školska zgrada deluje prilično veliko, s obzirom na očekivani broj đaka. Građena je po vrlo lepom projektu. Čini mi se da je isti projekat korišćen i za izgradnju škole u Vrtovcu. Ulaz u školu naglašen je isturenim delom zgrade, koji drže snažni stubovi i lukovi. Forma lukova ponavlja se u unutrašnjosti zgrade - tek da đake i učitelje odvede do njihovih učionica.
Škola i školsko dvorište u Janji
Na zidu škole su dve table. Jedna, novija pokazuje da je negde u blizini pošta. Druga je prilično zarđala, označava da je, tu negde, mesna kancelarija. Moguće da je postavljena šezdesetih godina XX veka.
Ploče za poštu i mesnu kancelariju
Pored škole, u susednoj zgradi, pretpostavljam, bile su mesna kancelarija i prodavnica, ili kafana. Trenutno, ništa od toga ne radi.
Zgrada bivše mesne kancelarije
Deo sela je iznad škole, prema brdu, koje se spušta do sela.
Seoske kuće
Kroz Janju prolazi put za Aldinu Reku i Tatrasnicu, a može se stići i do Ravnog Bučja.
Most preko Janjske reke
Na putu za Aldinu Reku i Tatrasnicu
Na putu kroz Janju zaostao je jedan stari, putni kamen, koji je označavao broj puta i kilometražu od početka određenog puta. Tako, na ovom iz Janje piše da smo na regionalnom putu R-243. Naznačena kilometraža (21 km) označava neko mesto, odakle je put krenuo. Probao sam da utvrdim koje je to mesto, ali nisam ni jedno našao baš na 21. kilometru.
21. km reginalnog puta R-243
U Janji nisam sreo mnogo ljudi, ali jedan susret ostao mi je i u lepom sećanju i na fotografiji. Nedaleko od centra sela, sreo sam stanovnicu Janje na povratku iz jesenje bašte. Razmenili smo nekoliko reči, prihvatila je da napravim nekoliko njenih fotografija za uspomenu na boravak u Janji i aktuelno, skroz organsko povrće.
Stanovnica Janje na povratku iz jesenje bašte
Kako stići u Janju
Moj boravak u Janji bio je suviše kratak, pa svakako nisam video ostale, lepe delove Janje. Rado bih se, prvom prilikom vratio. Ako želite da posetite Janju, lako se stiže. Od Knjaževca putuje se do Kalne, a zatim skreće ka Balta Berilovcu i Babinom zubu na Staroj planini. Skretanje za Janju je na 4. km nakon Balta Berilovca. Od Knjaževca do Janje je oko 40km i 50 minuta vožnje.
U Janji žive dobri ljudi, dobrodošli ste!
Zahvaljujem se:
- Stanovnicima Janje, čije sam lepe kuće fotografisao, nadajući da neće da mi zamere;
- Saši Todoroviću, na uzbudljivoj, ali sigurnoj vožnji uskim, krivudavim putem za Janju, prijatnom druženju i strpljenju;
- Božidaru Mitroviću iz Knjaževca, na pričama o knjaževačkim selima, ljudima i događajima;
- Turističkoj organizaciji Knjaževac, koja je organizovala posetu Janji.
KNJAŽEVAC
- od sela do sela:
Aldinac
Babin zub, Stara planina
Balta Berilovac
Beli Potok
Bigar potok i vodopad
Bogorodičina crkva, Kamenica
Božinovac
Bučje
Crni Vrh
Ćuštica
Donja Kamenica
Donja Sokolovica
Gabrovnica
Gornja Kamenica
Gradište
Inovo
Jalovik Izvor
Janja
Jesen u Gornjoj Kamenici
Kalna
Kandalica
Kupalište Bara, G. Kamenica
Lepena
Papratna
Repušnica
Rgoška Banja (Banjica)
Stara Kalna
Staro Korito
Svrljiška Topla
Štrbac
Vlaško Polje
Vrtovac
Zubetinac
Žukovac