Štrbac, Knjaževac
Štrbac se smestio pored Trgoviškog Timoka, na putu od Knjaževca prema Pirotu i dalje. Ljudi su odlazili iz sela, a centar sela čuva istoriju Štrpca.
Panorama Štrpca, 1996. (foto arhiva: Ljubinko Todorović)
Štrbac sam posetio u septembru 2012. godine, putujući od sela do sela knjaževačkim krajem. Štrbac pripada staroplaninskoj oblasti Zaglavak. Nalazi se na putu Knjaževac - Kalna - Pirot. Od Knjaževca je udaljen 12km i 15 minuta vožnje. Blizina grada, za razliku od drugih sela, doprinela je da broj stanovnika malo sporije opada. Tako, popisu iz 1948, Štrbac je imao 741 stanovnika. Po popisu iz 2002, u selu je živelo 246 stanovnika.
Štrbac
Štrbac je selo zbijenog tipa. Najveći broj kuća smestio se istočno od puta Knjaževac - Pirot. Deo prema Trgoviškom Timoku i iznad sela, rezervisan je za njive i bašte.
Kuća na kraju sela
U centru Štrpca
U centru Štrpca sagrađeno je nekoliko objekata, koji pokazuju da je u XX veku Štrbac bio veliko selo. Situacija se promenila zbog stalnog smanjenja broj stanovnika. Ovih godina Štrbac će imati oko 200 stanovnika.
Zadružni dom kraj puta za Kalnu
Najveća građevina u Štrpcu je bivši zadružni dom. Izgrađen je pedesetih godina XX veka, kao jedan od 1.500 zadružnih domova, predviđenih Prvim petogodišnjim planom FNRJ. Prvenstvene namene zadružnih domova bile su opismenjavanje stanovništva i organizovanje kulturno-socijalnog života sela.
Zadružni dom i spomenik žrtvama ratova
Sasvim je moguće da je izgradnja zadružnih domova trebalo da podrži ideološki rad sa stanovništvom. Međutim, sećajući se kultnog TV serijala "Znanje - imanje", entuzijazam i angažovanje stanovnika sela u Srbiji pobija sve tvrdnje da su zadružni domovi imali najpre ideološku ulogu. U to vreme, zadružni domovi bili su centar okupljanja i dešavanja. Tako je bilo i u Štrpcu. Političke prilike su se menjale, pa su zadružni domovi postajali domovi kulture. Naizgled prikladniji naziv nije pomogao da se dostignu značaj i uloga zadružnih domova.
Spomen-česma
Nijedan rat XX veka nije zaobišao Štrpce. Stanovnici Štrpca odlazili su u Balkanske ratove, u Prvi svetski rat i konačno, učestvovali u Drugom svetskom ratu. Čuvena Timočka divizija prešla je popreko celu Srbiju. Branili su granicu s Bugarskom, a onda su, najčešće peške, stigli do Cera, do Grčke preko Albanije, pa nazad - kući.
U centru sela meštani Štrpca podigli su spomenik rođacima i susedima, stradalim u svim mogućim, prošlim ratovima.
Spomen-ploče s imenima žrtava ratova
Spomenik predstavlja stilizovani večni plamen, a imena stradalih popunila su četiri velike spomen-ploče. U Balkanskim ratovima i u Prvom svetskom ratu stradalo je oko 80 stanovnika Štrpca. U Drugom svetskom ratu poginulo je osam stanovnika. Najstariji imao je samo 35 godina.
Spomenik žrtvama ratova u centru Štrpca
Prva škola u Štrpcu otvorena je 1932. godine. Imala je dva odeljenja đaka, biblioteku i čitaonicu.
Škola u Štrpcu
Školsku 2006/2007. godinu završilo je sedmoro učenika.
Spomenik i škola
Putem kroz Štrbac
Bez namere da se bavim istorijom Štrpca, navešću nekoliko podataka, koji govore da je Štrbac bio jedno od naprednijih mesta u prvoj polovini XX veka.
Put kroz Štrbac
Prva zemljoradnička (nabavljačko - prodajna) osnovana je 1922. godine. Zadruge su posle Drugog svetskog rata masovno osnivane. Zatim su, početkom XXI veka masovno nestajale. Pa ponovo, od 2015. godine počinje, manje-više uspešno, osnivanje zemljoradničkih zadruga. Ja bih, ipak, sećajući se XX veka, rekao: "reosnivanje".
Putem kroz Štrbac
Prva ambulanta u selu (sasvim moguće i poslednja) osnovana je 1926. godine. Prvi lekar bio je dr Dimitrije Gilić. Ambulanta je radila godinu dana, pa je preseljena u Donju Kamenicu, a zatim u Gornju Kamenicu*.
Seosko domaćinstvo
Prolazeći Štrpcem procenjujem da je većina kuća i poljoprivrednih objekata podignuta u drugoj polovini XX veka.
Poljoprivredni objekti
Veličina objekata govori da je reč o domaćinstvima, koja su se bavila i bave ratarstvom i stočarstvom.
Seoski bunar
S obzirom na period gradnje, seoske kuće, koje sam video, nemaju elemente narodnog graditeljstva, karakteristične za ostala sela Zaglavka.
Kuće na putu kroz Štrbac
Pažnju mi je privukla sveže okrečena, sređena kuća, s prodajnom, likovnom galerijom. Pretostavljam da ako ima svadbi, ima i kupaca.
Prodajna likovna galerija
Nekada je u okolini Štrpca bilo vodenica. Fotografiju jedne od njih poslao mi je prijatelj Ljubinko Todorović. Ne znam da li je vodenica preživela protekle decenije.
Vodenica i vedeničko kamenje, 1996. (foto arhiva: Ljubinko Todorović)
Ukoliko želite da posetite Štrbac, krenite od Knjaževca prema Kalni. Selo je od Knjaževac udaljeno oko 12km i 15 minuta vožnje.
U Štrpcu žive dobre ljude, dobrodošli ste!
Zahvaljujem se:
- Saši Todoroviću, na uzbudljivoj, ali sigurnoj vožnji uskim, krivudavim putem za Štrbac, prijatnom druženju i strpljenju;
- Božidaru Mitroviću iz Knjaževca, na pričama o knjaževačkim selima, ljudima i događajima;
- Viobranu Stanojeviću na gostoprimstvu i pričama o Štrpcu;
- Ljubinku Todoroviću na ustupljenim fotografijama;
- ljudima iz Štrpca, čije sam lepe kuće i dvorišta fotografisao, nadajući se da neće da mi zamere i
- Turističkoj organizaciji Knjaževac, koja je organizovala posetu Štrpcu.
* Izvor: Miodrag Velojić, Olica Radovanović: Zaglavak, Stanovništvo Stare planine, Knjiga 2
KNJAŽEVAC
- od sela do sela:
Aldinac
Babin zub, Stara planina
Balta Berilovac
Beli Potok
Bigar potok i vodopad
Bogorodičina crkva, Kamenica
Božinovac
Bučje
Crni Vrh
Ćuštica
Donja Kamenica
Donja Sokolovica
Gabrovnica
Gornja Kamenica
Gradište
Inovo
Jalovik Izvor
Janja
Jesen u Gornjoj Kamenici
Kalna
Kandalica
Kupalište Bara, G. Kamenica
Lepena
Papratna
Repušnica
Rgoška Banja (Banjica)
Stara Kalna
Staro Korito
Svrljiška Topla
Štrbac
Vlaško Polje
Vrtovac
Zubetinac
Žukovac