Deliblato, Crkva svetog Nikole
Kao i većina banatskih crkava iz tog perioda, pravoslavna crkva u Deliblatu ima elemente baroknog arhitektonskog stila.
Crkveno dvorište ograđeno je masivnim zidom, sa izvijenim, stilizovanim baroknim lukovima.
U vreme kolonizacije Banata i Banatske vojne granice javni objekti, uključujući i crkve, građeni su u centru, oko parka, ili vojnog vežbališta. Međutim, crkva u Deliblatu podignuta je na kraju sela.
Izmešteni položaj crkve iz centra omogućio je da se crkva izgradi na velikom placu. Ovih dana crkvu je okružio veliki, negovani park.
Levo od ulaza u dvorište je nekadašnji parohijski dom.
Izgrađen je po tipologiji varoških kuća iz vremena Banatske vojne granice. Izdvajaju se geometrijski elementi plastike na fasadi i umetnički urađene kapije.
Glavni ulaz u crkvu je na suprotnom, zapadnom delu dvorišta.
U blizini glavnog ulaza je ploča, koja označava grobove Maksima Ivaškovića i njegove supruge Angeline. Preminuli su početkom 1783. godine.
Crkva u Deliblatu izgrađena je na uzvišenju, u zapadnom delu sela. Zahvaljujući svojoj visini i posebno visokom tornju, crkva je deo panorama velikog dela Deliblata. (Pročitajte i priču o Deliblatu)
Od početka kolonizacije Banata i osnivanja Banatske vojne granice škole i crkve u naseljima građene su na osnovu nacionalne strukture stanovništva. Zadržavajući tu tradiciju, u Deliblatu izgrađena je i rumunska pravoslavna Crkva svete Trojice.
Zahvaljujem se:
- Ministarstvu kulture i informisanja Republike Srbije, koje je finansijski podržalo projekat "Zabroravljena arhitektura banatskih sokaka".
- Etnografskom muzeju u Beogradu na stručnoj pomoći.
- Zahvaljujem se stanovnicima, koje sam upoznao, ili nisam sreo, na lepim kućama i sačuvanom, slikovitom ambijentu mesta.
Stavovi autora teksta i fotografija nužno ne izražavaju stavove Ministarstva kulture i informisanja RS i ustanova, koje su pomogle realizaciju projekta.
ARHITEKTURA I ISTORIJA SAKRALNIH OBJEKATA U SRBIJI
Aleksandrovo
Baranda
Bočar
Deliblato
Farkaždin
Glogonj
Idvor
Kačarevo
Karlovo i Beodra
Kumane
Nova Crnja
Novi Bečej
Opovo
Orlovat
Perlez
Radojevo
Sakule
Sefkerin
Srpska Crnja
Toba
Tomaševac
Vojvoda Stepa
Vranjevo
- - > I DRUGI PUTOPISI