Ćuštica, Crkva apostola Petra i Pavla
Već prvi pogled na crkvu u Ćuštici dovoljan je da se zaključi da je reč o staroj crkvi. Svakako starijoj od jednog veka. Ostatak priče, o jednoj od najlepših seoskih crkava, koje sam video, dešava se kada se uđe u dvorište.
Podatke o većini seoskih crkvi teško je, ili najčešće, nemoguće naći na vebu. Nema ih na Vikipediji, ne postoje ni na zvaničnim, crkvenim veb stranicama. To je slučaj i sa Crkvom apostola Petra i Pavla u Ćuštici. Umesto veba, monografja i publikacija, cela istorija crkve u Ćuštici ispisana je na fasadi crkve i delovima spomenika, prislonjenih na fasadu.
Na fasadi, pored ulaznih vrata, uzidane su table, sa podacima o izgradnji crkve. Deo istorije uklesan je na jednoj od njih: "Crkva podignuta 1883. godine, osveštana 1886. godine, pod vladom Nj. V. Milana Obrenovića, kralja Srbije od episkopa niškog gospodina Dimitrija prilogom mesta, seljana i okoline.".
Na pločama i spomenicima su i podaci o donatorima, koji su pomogli izgradnju crkve.
Pored ulaznih vrata je spomenik, na kome su dodatne informacije o podizanju crkve, ukratko: "Hram svetih apostola Petra i Pavla koji podiže Vuča Golubović o svoje 33 hiljade groša. Bio je tri puta u Svetoj Gori. Umro 25. februara 1923. Spomenik podiže sin Manoilo 1927. godine.".
U porti crkve još uvek postoji zvonara, sagrađena zajedno sa crkvom, 1883. godine
Po izgledu i stanju crkve, očiglegno je da izgled nije menjala skoro 150 godina od vremena izgradnje. Iako je u Ćuštici stanovnika sve manje, meštani crkvu i dalje čuvaju i redovno održavaju.
Crkvu u Ćuštici, u odnosu na sve ostale seoske crkve, izdvaja jedinstvena, bogato ukrašena fasada. Na svim stranama crkve uklesani su neobični "slepi prozori". U svakom od njih je deo priče o ljudima iz Ćuštice, ispričan u vreme izgradnje crkve.
Iznad ulazni vrata je freska zaštitnika crkve. Desno je "slepi prozor" sa figurom muškarca u pokretu. Čini se da se ovde naselio iz nekih od drevnih egiptaskih hramova i piramida, ili sa zidova neke od praistorijskih pećina.
Crkva je belo okrečena. Međutim, brojni plastični detalji svojim senkama, i izraženi akcenti jarkih boja, načinili su od fasade istinsko umetničko delo.
Kako stići u Ćušticu
Od Knjaževca ka Ćuštici putuje se do Kalne, a zatim skreće ka Inovu i Babinom zubu na Staroj planini. Skretanje za Ćušticu je u Balta Berilovcu. Od Knjaževca do Ćuštice je oko 40km i 50 minuta vožnje. (Pročitajte i celu priču o selu Ćuštica)
Zahvaljujem se:
- Stanovnicima Ćuštice, čije sam lepe kuće fotografisao, nadajući da neće da mi zamere.
- Saši Todoroviću, na uzbudljivoj, ali sigurnoj vožnji uskim, krivudavim putem za Ćušticu, prijatnom druženju i strpljenju.
- Božidaru Mitroviću iz Knjaževca, na pričama o knjaževačkim selima, ljudima i događajima.
- Turističkoj organizaciji Knjaževac, koja je organizovala posetu Ćuštici.
ARHITEKTURA I ISTORIJA SAKRALNIH OBJEKATA U SRBIJI
KNJAŽEVAC
- od sela do sela:
Aldinac
Babin zub, Stara planina
Balta Berilovac
Beli Potok
Bigar potok i vodopad
Bogorodičina crkva, Kamenica
Božinovac
Bučje
Crni Vrh
Ćuštica
Donja Kamenica
Donja Sokolovica
Gabrovnica
Gornja Kamenica
Gradište
Inovo
Jalovik Izvor
Janja
Jesen u Gornjoj Kamenici
Kalna
Kandalica
Kupalište Bara, G. Kamenica
Lepena
Papratna
Repušnica
Rgoška Banja (Banjica)
Stara Kalna
Staro Korito
Svrljiška Topla
Štrbac
Vlaško Polje
Vrtovac
Zubetinac
Žukovac