Dećeve (Brod), Crna Trava
Brodsku mahalu Dećeve (poznata još i kao Dejćeve i Dejićeve) posetio sam u julu 2019. godine, putujući crnotravskim putevima - od sela do sela.
Dećeve se smestilo na zaravan, sa širokim pogledom na Brod i okolna brda. Na toj zaravni, osim seoskih kuća, podignut je spomenik žrtvama bugarskog terora.
Logor u mahali Dećeve
Prihvatni logor, zatvor, ili ma šta drugo u mahali Dećeve, jedno je od najužasnijih mesta u crnotravskom kraju. Tu su tokom II svetskog rata bugarski fašisti dovodili meštane crnotravskih sela, zatvarali, slali dalje, ili na licu mesta streljali i klali. Jedna od najvećih racija dogodila se u martu 1944. Krećući se od mahale do mahale, skupljali su ljude i sprovodili u Dećeve. Na nesreću, tih dana bio je visok sneg, pa su oni, koji su probali da pobegnu, po tragu pronađeni i uhvaćeni.
Po nekim neproverenim podacima, u Dećevi ubijeno je oko 100 meštana, a u Predejanima preko još 70 ljudi iz ovih krajeva.
Zbog zime i snega, ili jednostavno nemara, žrtve su zakopavane u plitke rovove. Njih je nekoliko, godina kasnije, pronašla meštanka Dećeve.
Sećajući se žrtava, na mestu zločina, 4. jula 1968. podignut je obelisk sa imenima poznatih žrtava.
Svirepost najbolje opisuju spiskovi stradalih. Ponavljaju se ista prezimena: Aranđelović, Anđelković, Bošković, Veličković, Veljković, Dinčić, Denić, Dimitrijević, Zdravković, Ivanović, Janićijević, Jovanović, Krstić, Lepojević, Miladinović, Milenković, Milenović, Milovanović, Milosavljević, Milošević, Mladenović. Postavlja se logično pitanje: "Da li je iko iz nekih od tih porodica preživeo?".
Na drugoj ploči je natavak spiska žrtava: Milčić, Novaković, Ranđelović, Radovanović, Radulović, Ristić, Stojilković, Stojanović, Stanojević, Stamenković, Stanković, Slavković, Strahinjić, Stojičić, Spasić, Tasić, Urošević. Ponovo isto pitanje: "Da li je iko iz porodice preživeo?".
Spiskovi svedoče da zločinci nisu preskočili ni jednu kuću u ovim krajevima. Dodatna obeležja pokazuju da sećanja na žrtve i dalje traju.
Treći život mahale Dećeve
Ovih dana mahala Dećeve živi svojim trećim životom. Ljudi, koji su nekada napustili svoje domove (u onom drugom životu Dećeve), odlazeći u škole ili na rad, vraćaju se - da provedu leto, ili možda da prezime i celu zimu.
Povratak nagoveštavaju sređene stare kuće.
I pored očiglednih radova na kući, čini mi se da vlasnici ne menjaju nekadašnji izgled kuće.
U jednom od dvorišta naših domaćina je prepoznatljiva zastava. Nostalgija, ili nešto drugo? Rekao bih da se ne odriču preko noći lako i skorojevićki svoje istorije.
Ovih dana, kada smo posetili naše prijatelje u Dećevi, zatekli smo procvetalo dvorište, obnovljene i okrečene kuće.
U blizini je i stari ambar - lep primer narodnog graditeljstva.
Povratak u Brod
Mahalu Dećeve sa Brodom povezuje uzan i strm seoski put. Polazi od poslednje kuće u mahali. Ista je kao i pre stotinak godina. Iza drvenog plota je dvorište sa belo okrečenom kućom.
Iz dvorišta pomenute kuće pruža se pogled na centar Broda - tek da se time okonča današnje putovanje.
Kako stići do sela
Mahalu Dećeve trebalo bi svakako posetiti - zbog ljudi, koje su tu stradali, a i zbog letnjih livada. Prvom prilikom doći ću ponovo.
Ukoliko želite da posetite selo, izaberite leto. Do Dećeve može se stići iz dva pravca. Prvi je od Crne Trave prema Vlasotincu, skretanje je kod Broda, pa uzbrdo oko 5km (15 minuta) vožnje. Drugi pravac je Crna Trava - Predejane. Skretanje je kod Pavličine. Ukupno ima 11km (25 minuta) vožnje.
Zahvaljujem se:
-
Ministarstvu kulture i informisanja Republike Srbije,
koje je finansijski podržalo projekat "Zaboravljena
Srbija - poslednje godine crnotravskih sela".
(Stavovi autora teksta i fotografija nužno ne izražavaju stavove Ministarstva kulture i informisanja RS, koje je finansijskim sredstvima podržalo realizaciju projekta) - Srpskoj akademiji nauka i umetnosti, Odboru za selo, na podršci;
- našoj domaćici Nadi Đokić na gostoprimstvu, priči o logoru u Dećevu i žrtvama bugarskih fašista;
- našem domaćinu, Bori Stojčiću na gostoprimstvu i pričama o Dećevi;
- prijatelju Ranđelu Nikoliću (ili samo: Lale iz Broda), koji nas je ladom nivom proveo najneprohodnijim putevima do najskrivenijih crnotravskih sela i
- ljudima iz Dećeve, čije smo kuće fotografisali, nadajući se da neće da nam zamere.
CRNA TRAVA
- od sela do sela:
Bajinci
Bankovci
Bistrica
Brod
Crna Trava
Čobanac
Čuka
Darkovce
Dećeve (Brod)
Dojčinovci
Dobro Polje
Dobropoljsko polje
Drusunci
Gornje Gare
Gradska
Jabukovik
Kalna
Krivi Del
Krstićevo
Mlačiške Meane
Mlačište
Obradovce
Ostrozub
Pavličine
Popovi
Preslap
Rajčetine
Ruplje
Sastav Reka
Vus
Zlatance