Mahala Dojčinovci - Vlasina Rid
Dojčinovce sam posetio jednog julskog popodneva 2019. Bilo je to prvo selo, ili mahala, u koju sam došao tokom obilazaka crnotravskih i vlasinskih sela. Do sela se stiže relativno prohodnim poljskim putem, bar leti. Početak sela nagoveštavaju zapis na staroj bukvi i kapelica posvećena Svetoj Trojici.
Kad god bih došao u neko selo želeo sam, između ostalog, da vidim i fotografišem seoski zapis. Seoski zapis u Dojčinovcima razlikuje se od ostalih. Stablo stare bukve dovoljno je veliko da, svako ko želi, može da ureže krst, ili ostavi nešto svoje.
Kraj zapisa je kapelica, posvećena Svetoj Trojici. Dovoljno je velika za par ikona, krst i bosiljak. Nedaleko od kapelice je isečak iz novina sa pričom o nastanku i istoriji sela.
U blizini je prostor za povremene susrete bivših i sadašnjih stanovnika Dojčinovca.
Kako upoznati selo
Kada se planira poseta nekom čuvenom, svetskom gradu moguće je na vebu pročitati savete i uputstva: znamenitosti koje možete obići za 6 i 12 sati, za dva dana i slično. Kada putujem srpskim selima, upoznajem ih malo drugačije. Dešava se da u posetu selu dođem s prijateljima, koji poznaju selo i ljude. Dešava se i da pođem seoskim ulicama i sokacima sam - pa dokle stignem. U Dojčinovce došli smo sami. Po selu, sve do kuće Danila Ilića vodila su nas seoska dvorišta, slikovite kapije i plotovi.
Nekada je u Dojčinovcima bilo 45 domova, sa 5-6 članova domaćinstva. Deca su pohađala osnovnu školu u Vlasina Ridu i u Čuki, a srednju u Crnoj Travi. Bili su dobri đaci, pa su postali lekari, inženjeri, učitelji. Svakako lepo, ali nakon škole, ostajali su u Crnoj Travi, ili išli dalje: u Niš, Beograd.
Ovih dana u Dojčinovcima cele godine žive trojica stanovnika.
Pored crnotravskih, poznati su i vlasinski zidari. Gradili su reprezentativne zgrade u Srbiji, a fabričke dimnjake po celoj Jugoslaviji.
Tužne sudbine crnotravskih i vlasinskih porodica
Iz malih srpskih sela, uključujući crnotravska i vlasinska, ljudi su suviše često odlazili u ratove, iz kojih se dugo, ili uopšte nisu vraćali. Najčešće se ne zna ni gde su sahranjeni. U Dojčinovcu je spomenik ratniku Gavrilu, koji je poginuo u 26. godini. Kraj spomenika, u samom starom stablu, iznikla je breza.
Staze do kuća i ljudi
Dojčinovci su naselje razbijenog tipa. Domaćinstva su po imanjima, imanja po nekoliko stotina metara udaljena jedna od drugih. Do kuće Danila Ilića vodi zemljani put, kroz procvetale, julske livade i s najlepšim pogledom na delove Vlasina Rida i Vlasinsko jezero.
Letnje sunčano popodne, prebogato bojama i svetlošću, odvelo je dojčinovske livade i breze na najlepša impresionistička platna. Pokušavam da ne zamislim isti predeo u vreme poznih, jesenjih kiša i susnežica.
U poseti domaćinstvu Danila Ilića
Na kraju staze je domaćinstvo Danila Ilića.
Danilo ima 86 godina i jedan je od trojice stalnih stanovnika sela. Na klupi ispred kuće, započinju manje-više neispričane priče o selu.
O izvorima i česmama
Kao i u celom kraju, izvora ima, voda je za piće. Nekadašnja vojska je većinu ispitala i ucrtala na topografske karte - što sam i proverio. Sa odlaskom ljudi, broj česama se smanjio.
O divljim svinjama i vucima
U ataru sela ima divljih svinja. Često unište ono što se poseje, opasne su kada gaje prasad. Ima i vukova. Dešava se da vuci zakolju ovcu, pa je "naprte na leđa i odnesu". Pođe Danilo po borovnice, "ponese samo grabuljku, kofu i lavor, a ker plače, čuje se na 3km". Danilo se sakrije iza breza i čeka. Na 5-6m prvi vuk, iza drugi . Jedne noći udavili su mu dve keruše i kera. Prikradu se noću, pa "od psa ostane samo lanac".
Kako stići do sela
S obzirom da je selo rasutog tipa, tokom popodnevnog boravka video sam samo deo sela. Prvom prilikom voleo bih da dođem i do ostalih kuća.
Ukoliko želite da posetite selo, izaberite leto. Na desetak kilometara od Crne Trave, ili nekoliko kilometara od Vlasine, postoje putokazi za selo. Po suvom vremenu put je prohodan i za putnička vozila, a do sela su 2-3km.
Zahvaljujem se:
-
Ministarstvu kulture i informisanja Republike Srbije,
koje je finansijski podržalo projekat "Zaboravljena
Srbija - poslednje godine crnotravskih sela".
(Stavovi autora teksta i fotografija nužno ne izražavaju stavove Ministarstva kulture i informisanja RS, koje je finansijskim sredstvima podržalo realizaciju projekta) - Srpskoj akademiji nauka i umetnosti, Odboru za selo, na podršci;
- našem domaćinu, Danilu Iliću na gostoprimstvu i pričama o Dojčinovcima i
- ljudima iz Dojčinovca, koje nisam upoznao, čije sam lepe plotove i kuće fotografisao, nadajući se da neće da mi zamere.
CRNA TRAVA
- od sela do sela:
Bajinci
Bankovci
Bistrica
Brod
Crna Trava
Čobanac
Čuka
Darkovce
Dećeve (Brod)
Dojčinovci
Dobro Polje
Dobropoljsko polje
Drusunci
Gornje Gare
Gradska
Jabukovik
Kalna
Krivi Del
Krstićevo
Mlačiške Meane
Mlačište
Obradovce
Ostrozub
Pavličine
Popovi
Preslap
Rajčetine
Ruplje
Sastav Reka
Vus
Zlatance