Čobanac, Crna Trava
Na Čobanac sam došao u julu 2019. godine, putujući crnotravskim putevima - od sela do sela.
Čobanac (verovatno skraćeno od: Čobansko polje) je zaravan, na prosečnoj nadmorskoj visini 1480m. Postavljen je centralno u odnosu na više zapadnih, crnotravskih sela i mahala: Dobro Polje, Vus, Bistrica, Ostrozub.
Ovih dana na Čobancu nema nikoga: ni čobana, ni stada. S obzirom da u okolnim selima i mahalama živi malo ljudi, ili uopšte ne živi, Čobancem retko ko prolazi, ne računajući šumare iz Srbija šuma. Inače, a u poverenju, šumari nisu baš omiljeni u ovim krajevima. Moguće da je to razlog, zbog koga pečate lupaju predveče i kad se smrkne.
Sabori na Čobancu
Ne znam da li je Čobanac baš na ovom mestu zbog okolnih sela i mahala, ili su one tu zbog Čobanca. Ali, zahvaljujući položaju i putevima, koji se tu račvaju, Čobanac je, bio i ostao, tradicionalno mesto susretanja stanovnika ovog kraja. Ovih dana na sabor se dolazi čak iz Beograda.
Tokom boravka na Čobancu, a u hladu ona tri stogodišnja hrasta, čuo sam verodostojnu priču o saborima. Počinjali su ujutru, završavali se sledećeg jutra. I kao što pravila nalažu, sabor nije sabor bez nekoliko kafana. Jednu od kafana, držala je porodica Nikolić iz Broda. Pripreme su počinjale nekoliko dana pre početka sabora. Piće i hrana dovoženi su iz Predejana, Vlasotinca, Broda. Prvo na konjima, kasnije dodževima i drugim terenskim vozilima. Kafanske noći bile su i bučne i preznojene, a kafana ne bi bila kafana ako nema poneke razbijene čaše, flaše, a retko i glave. Dešava se!
Meni lično lepše su priče o tajnim ljubavima, koje su tu počinjale. Neke su se sledećeg dana završile, neke su ostale. Ovih dana, u jednom lepom crnotravskom selu, čuo sam jednu od tih saborskih, ženskih ljubavnih tajni. Ispričana je poluglasno i tajanstveno, sa setnim osmehom. Pa neka tajna ostane tajna!
Botanička bašta "Čobanac"
Retko se dogodi da u nekom od velikih, evropskih gradova ne postoji botanička bašta. Najčešće je to jedno od preporučenih mesta za posetu, sa prepoznatljivim: "must visit (ili) see" i obaveznim "selfijem". Bogate su baš kao gradovi u kojima se nalaze. Međutim, ne privlače me previše banane, palme i orhideje u Berlinu i Milanu, ili oni džinovski, japanski lokvanji u bari s piranama u Beču. Jer nije im tu mesto.
Za razliku od njih, na Čobancu je sve na svom mestu: od nekog šarenog cveća, trava koje se presijavaju na suncu, borovnica i šumskih jagoda. Zato, a sasvim na svoju ruku i samovoljno, proglasio sam Čobanac za botaničku baštu. Iako sam botaniku zaboravio, pa od stotinu biljaka i cvetića sa Čobanca prepoznajem samo belu radu - lat. Bellis perennis, siguran sam da bi me i naš Josif Pančić podržao.
Jedan od mojih omiljenih cvetova je bela rada.
Podnevni Čobanac prepun je sunca, pa se i obična trava presijava u žuto-zlatnim bojama.
Kao po dogovoru, svaki deo livade cveta drugim bojama.
Pored žute livade je livada s belom radom.
Botanička bašta na Čobancu još po nečemu se razlikuje od onih evropskih. Po jednoj od legendi, koje se na Čobancu vrlo tiho i samo u poverenju govore, letnje noći na Čobancu pripadaju vilama. Priča je sasvim logična: ima dovoljno samoće (jer se ljudi plaše vilinske omame), cveća da se okite, zvezda da zaigraju vilinsko kolo. Volim da verujem u legende, pa razmišljam odakle nam te vile dolaze. Možda iz potpuno paganskog "Buđenja proleća" Igora Stravinskog? Uostalom, zašto su se poslednjih godina pojavile breze na Čobancu?
Neki od poljskih i šumskih puteva, kojima se dolazi na Čobanac, ostali su isti.
Kako stići do Čobanca
Čobanac se nalazi se na raskrsnici puteva: ka Brodu (12km), do Vusa (4km), prema Ostrozubu (4km), ka Bistrici (6km) i dalje ka Vlasotincu (20km).
Ukoliko želite da posetite Čobanac, dođite na sabor. Ako želite da budete sami, izabarite neki drugi letnji dan.
Zahvaljujem se:
-
Ministarstvu kulture i informisanja Republike Srbije,
koje je finansijski podržalo projekat "Zaboravljena
Srbija - poslednje godine crnotravskih sela".
(Stavovi autora teksta i fotografija nužno ne izražavaju stavove Ministarstva kulture i informisanja RS, koje je finansijskim sredstvima podržalo realizaciju projekta) - Srpskoj akademiji nauka i umetnosti, Odboru za selo, na podršci i
- prijatelju Ranđelu Nikoliću (ili samo: Lale iz Broda), koji nas je ladom nivom proveo najneprohodnijim putevima do najskrivenijih crnotravskih sela.
CRNA TRAVA
- od sela do sela:
Bajinci
Bankovci
Bistrica
Brod
Crna Trava
Čobanac
Čuka
Darkovce
Dećeve (Brod)
Dojčinovci
Dobro Polje
Dobropoljsko polje
Drusunci
Gornje Gare
Gradska
Jabukovik
Kalna
Krivi Del
Krstićevo
Mlačiške Meane
Mlačište
Obradovce
Ostrozub
Pavličine
Popovi
Preslap
Rajčetine
Ruplje
Sastav Reka
Vus
Zlatance