Jabukovik, Crna Trava
Jabukovik sam posetio u julu 2019. godine, putujući crnotravskim putevima - od sela do sela.
Jabukovik se nalazi u blizini jednog od ogranaka starog Carigradskog druma, na pravcu Vlasotince - Sastav Reka - Preslap - Strezimirovci, pa dalje prema Bugarskoj i Turskoj.
Jabukovik je selo rasutog tipa. Čine ga mahale, koje naseljene po brdovitom i šumovitom terenu, na prosečnoj nadmorskoj visini oko 1000m. Mahale su dobile imena po familijama, koje žive u njima, ili po karakterističnim geografskim toponimima. Neke od mahala Jabukovika su: Lanište, Vladisavci, Donja i Gornja Mahala, Ivanove Njive, Guljinci, Paunovi, Nikolini, Petrovci, Guljinci, Pribilci, Kostadinovi, Kočinište.
Jedno julsko popodne u Jabukoviku
Da bi se posetile sve jabukovičke mahale, potrebna su dva-tri dana. Za putovanje od mahale do mahale, neophodna su lada niva i meštanin, koji poznaje šumske puteve i staze. Osim toga, seoski i šumski putevi često su zarasli i teško prohodni nakon zimskog snega i letnjih bujica.
Posle Drugog svetskog rata Jabukovik je sa svojim mahalama imao oko 650 meštana. Posleratno vreme prati trend smanjenja broja stanovnika i posebno je izražen počev od sedamdesetih godina prošlog veka. Do tih godina seoski stočni fond bio je bogat. Po rečima naših domaćina, u selu je bilo preko 200 krava, koza i svinja, a po dvorištima "organske" kokoške i ćurke.
Ovih dana u Jabukoviku i njegovim mahalama, po proceni naših domaćina, tokom cele godine živi manje od tridesetoro stanovnika. Po osnovne namirnice ide se u Sastav Reku, do koje je nekada postojala prečica. U međuvremenu putanja je zarasla, pa se put do sela produžio. Ukinute su i nekadašnje autobuske linije za Crnu Travu, Vlasotince i Leskovac.
Ovih dana u Jabukoviku ima i novih kuća. To je mogući znak da ljudi nameravaju da se vrate u svoje selo i da se u njemu druže zadrže.
Šetnja seoskim sokacima prija, a usput se nailazi na slikovite detalje seoskog života. I pored činjenice da je stanovnika malo, ne mogu da se setim napuštenih kuća.
Škola u Jabukoviku i spomen-obeležja
Škola u Jaboviku podignuta je u mahali Tursko Gumno. Ne znam tačnu godinu, ali pretpostavljam da je osnovana nakon oslobođenja u Prvom svetkom ratu. Posle 80-90 godina rada, zatvorena je 2011. godine, kada je dvoje poslednjih đaka završilo četvrti razred. Inače, a po priči naših domaćina, ovu školu, između ostalih, završili su budući doktori nauka, lekari, građevinci.
Osnovne škole u Srbiji, poput zadružnih domova, građene su po tipskim projektima, prilagođenim podneblju. Slično su bile opremljene i učionice: tabla, drvene klupe (popularno: skamije), peć "bubnjara" i obavezna fotografija.
Na zidu škole je spomen-ploča, posvećena borbi protiv fašista: "Na ovom mestu je 4. februara 1944. god. formirana VII srpska udarna brigada od postojećih terenskih bataljona Crne Trave u Lužnice, koja je nemilosrdno uništavala fašističkog neprijatelja". Spomen-ploču postavili su: "Narod Jabukovika i Savez boraca NOR Vlasotinačkog sreza", 7. jula 1950. godine. Očigledno je da događaj i mesto nisu zaboravljeni.
Poput škola i nekadašnja školska dvorišta bila su slična. Između ostalog, negde u uglu nalazili su se prepoznatljivi školski klozeti.
U dvorištu škole u Jabukoviku su seoski, zavetni krst i seoski zapis na starom javoru. Zavetni krst posvećen je svecima: Đorđu, Spasi, svetim Duhovima, Petru i Iliji.
Kraj škole, pored puta je spomen-česma. Posvećena je "borcima NOB i žrtvama fašističkog terora sela Jabukovika". Mnogo je imena za jedno ovako malo srpsko selo. Tragediju još više uvećavaju godine života, kada su stradali: Ilić D. Ranđel (1922-1943), Krstić A. Radomir (1919-1943), Đorđević M. Milan (1922-1944), Vojinović J. Žika (1922-1944), Nikolić J. Uroš (1913-1944), Petrović T. Trajko (1922-1944), Rančić S. Milan (1925-1944), Momčilović M. Vitomir (1902-1944), Veljković J. Antonije (1924-1944), Pavlović R. Veljko (1927-1945), Kostadinović S. Radisav (1927-1951), Ilić M. Gmitar (1913-1941)". Spomen-česmu podigao je 30. 10. 1963. Savez boraca sela Jabukovika.
Kako stići do sela
Jedan dan svakako je nedovoljan da se stigne do svih mahala Jabukovika. Selo je rasutog tipa, pa sam tog julskog dana video samo mali deo sela. Prvom prilikom rado bih došao i do ostalih mahala i kuća.
Do Jabukovika se stiže putem Sastav Reka - Preslap. Skretanje za Jabukovik je na prvom kilometru. Odatle do centra Jabukovika, mahale Lanište ima oko 3km i desetak minuta vožnje, uz uspon od 350m. Najbolje vreme za posetu je leto. Tada se može stići do svih jabukovičkih mahala.
Zahvaljujem se:
-
Ministarstvu kulture i informisanja Republike Srbije, koje je
finansijski podržalo projekat "Zaboravljena Srbija -
poslednje godine crnotravskih sela".
(Stavovi autora teksta i fotografija nužno ne izražavaju stavove Ministarstva kulture i informisanja RS, koje je finansijskim sredstvima podržalo realizaciju projekta) - Srpskoj akademiji nauka i umetnosti, Odboru za selo, na podršci;
- našem domaćinu, Desimiru Momčiloviću (1928) iz mahale Lanište, na gostoprimstvu i pričama o Jabukoviku i
- ljudima iz Jabukovika, čije sam lepe plotove i kuće fotografisao, nadajući se da neće da mi zamere.
CRNA TRAVA
- od sela do sela:
Bajinci
Bankovci
Bistrica
Brod
Crna Trava
Čobanac
Čuka
Darkovce
Dećeve (Brod)
Dojčinovci
Dobro Polje
Dobropoljsko polje
Drusunci
Gornje Gare
Gradska
Jabukovik
Kalna
Krivi Del
Krstićevo
Mlačiške Meane
Mlačište
Obradovce
Ostrozub
Pavličine
Popovi
Preslap
Rajčetine
Ruplje
Sastav Reka
Vus
Zlatance