Ruplje, Crna Trava
Ruplje sam posetio julu 2019. godine, putujući crnotravskim putevima - od sela do sela.
Tačke za snimanje ili landmarks
Razgledajući poznate evropske gradove, nailazimo na mesta sa preporukom da se baš odatle mogu snimiti najlepše panorame nečega. Naravno da ćemo otići i utopiti se u gomilu znojavih i dronjavih turista (Japanci, Kinezi i svi ostali), čije su glave baš na svim našim snimicima.
Kad sam se zatekao na mostu preko Rupske reke, prva moja asocijacija bile su baš gore opisane scene. Da je nekim slučajem Ruplje u nekom od tih gradova, most preko Rupske reke bio bi pun gore opisanih turista. Bez imalo dileme i sumnje, a potpuno na svoju ruku, panoramu Rupske reke, sa crkvom svetog Gavrila i onom kućom s tremom, svrstao sam u prvih deset najlepših, evropskih panorama.
Centar Ruplja nalazi se na ogranku nekadašnjeg Carigradskog druma, koji je vodio od Predejana prema Crnoj Travi, pa dalje prema Bugarskoj.
Putujući iz Crne Trave u Predejane, prvi nagoveštaj sela je Rupska reka. Čak je i u julu plahovita, čista i voli da se slika. Nekim čudom, novopečeni energetičari i priučeni stručnjaci za struju do nje još uvek nisu stigli.
Kada se izađe iz poslednje krivine, iz pravca Crne Trave, dolina Rupske reke se proširi, taman toliko da se tu smesti centar Ruplja.
Kada je nastalo i koje su mahale Ruplja
Vreme nastanka i veličinu Ruplja nije lako odrediti. Teritorijalna razgraničenja sela i mahala u crnotravskoj opštini su promenljiva, kao i kriterijumi. Dešava se, takođe, da ni mahale nisu precizno razgraničene. Pa se manja mahala pripoji većoj. Ponekad mahala svojim položajem prirodno gravitira selu, pa se dodeli selu. Kriterijumi mogu biti i porodična povezanost. Zatim, društveni i socijalni objekti, koje zajedno koriste meštani sela i okolnih mahala: škola, crkva, zadružni dom, ambulanta i slično. Nedoumicu donekle razrešava lokacija mesne kancelarije. Ne baveći se detaljnije istorijom Ruplja, administrativni centar sela osnovan je krajem XIX veka, a nakon izgradnje crkve svetog Gavrila. Međutim, rupljanske mahale sigurno su starije.
Po nekim podelama, Ruplje čine sledeće mahale: Ostrozub, Ćosine, Bankovci, Jasika, Repušnica, Drusunci, Pavličine, Rajčetine, Pažar, Crveni Breg i Novo Selo. Istovremeno, navedene mahale često se pominju i kao posebna sela. Broj stanovnika Ruplja, nekadašnjih i današnjih, teško je proceniti. Nekada je bilo 500-600 stanovnika, a danas, sasvim proizvoljno, ima 50-60 pretežno starijih osoba, koji celu godinu provode u svojim domovima.
U godinama nakon II svetskog rata u Ruplju je prvo bila jedna škola, pa je osnovana i druga. Krajem pedesetih i početkom šezdesetih bilo oko 200 đaka i oko 20 učitelja i nastavnika. Ovih dana u Ruplju nema ni dece ni škole. Jedna školska zgrada se porušila, druga će teško preživeti nekoliko narednih zima. Ne tako davno, do pre dvadeset, trideset godina, u Ruplju su radili ambulanta, pošta, dve kafane, dve prodavnice - sasvim dovoljno za svakodnevni život meštana. Ovih dana u centru Ruplja žive dva stanovnika.
U centru Ruplja
Rupska reka teče pravcem jug - sever i deli centar Ruplja na istočni i zapadni deo, koji su povezani mostom.
Centar Ruplja nalazi se na raskrnici puteva za Predejane, Crnu Travu i Bankovce.
Porodična domaćinstva pretežno su u istočnom delu.
Na osnovu arhitekture kuća moguće je odrediti period u kome su izgrađene. Neke od kuća, građene su između dva rata i mogu se svrstati u građansku arhitekturu tog perioda. Izgled i veličina pokazuju da su pripadale imućnijim porodicama.
Neke od starijih kuća sređene su i očigledno je da u njima neko živi, ili češće dolazi u Ruplje. U jednoj od njih radila je kafana "Spasa Jasika". Od kafane su ostali lepa kuća i ime kafane na fasadi.
Postoje i kuće, koje domaćini ređe posećuju. Desi se da zid malo napukne, ili je deo krova i oluka potrebno popraviti. I pored toga, čak i ako ceo prozor nedostaje, te kuće su i danas lepe i uz malo renoviranja dočekaće drugi vek.
Na samoj obali Rupske reke je stara kuća, s lepo urađenim tremom. S trema se pruža pogled na reku, crkvu i centar sela, pa mi se čini da je ovo najlepšte mesto za kuću.
Pored puta za Predejane nalazi se mala, ali vrlo zanimljiva stara kuća, dobar primer seoske arhitekture crnotravskih sela. Bilo bi lepo da se malo, samo malo sredi i sačuva.
Po mojoj proceni, novije kuće u Ruplju najčešće su građene od početka osamdesetih godina, pa do danas.
Nove kuće su pretežno na desnoj obali Rupske reke.
Teška i tragična istorija crnotravskih sela obeležena je u većim selima prigodnim spomenicima, a u mahalama, najčešće, spomen-pločama. U centru Ruplja je mali spomen-park. U parku su spomenik, posvećen "palim borcima i žrtvama Narodnooslobodilačkog rata" i bista "Srpskog dobrovoljca Gradimira Pešića Jareta (1965-1991)".
Zgrade, u kojima su bile opština, ambulanta i jedna od dve škole danas su napuštene, a jedna školska zgrada se srušila.
Crkva svetog Gavrila
Crkva svetog Gavrila podignuta je krajem XIX veka i praktično je označila početak naseljavanja današnjeg Ruplja. Sagrađena je na levoj obali Rupske reke i uočljiva je sa svih strana Ruplja.
Bez obzira na mali broj stanovnika, crkva je u odličnom stanju. Porta je uređena, zvonik je obnovljen.
Bela fasada i žuto-narandžaste vertikale na crkvi i gornjem delu zvonika deluju izuzetno kolorično i privlačno - kao da je reč o akvarelu. Sasvim je očigledno da su majstori imali smisla i dosta ljubavi dok su radili. (Detaljnije o Crkvi svetog Gavrila)
Kako stići do sela
Ruplje je lepo selo. Prvom prilikom voleo bih da dođem, pa da s mosta preko Rupske reke ponovo snimim i reku, i crkvu i onu malu kuću s divnim tremom iznad reke.
Ukoliko želite da posetite Ruplje (poziv važi i za one, gore pomenute turiste), izaberite leto. Selo se nalazi se na putu Predejane - Crna Trava. Od Predjana je udaljeno 18km, ili oko 30 minuta vožnje, a od Crne Trave 13km, ili oko 20 minuta vožnje. Put je prohodan cele godine, ne računajući snežne nepogode.
Zahvaljujem se:
-
Ministarstvu kulture i informisanja Republike Srbije,
koje je finansijski podržalo projekat "Zaboravljena
Srbija - poslednje godine crnotravskih sela".
(Stavovi autora teksta i fotografija nužno ne izražavaju stavove Ministarstva kulture i informisanja RS, koje je finansijskim sredstvima podržalo realizaciju projekta) - Srpskoj akademiji nauka i umetnosti, Odboru za selo, na podršci;
- našim domaćicama, Vladi i Zoranu Mladenović na gostoprimstvu i pričama o Ruplju;
- prijatelju Ranđelu Nikoliću (ili samo: Lale iz Broda), koji nas je ladom nivom proveo najneprohodnijim putevima do najskrivenijih crnotravskih sela i
- ljudima iz Ruplja, koje nisam upoznao, a čije sam kuće fotografisao, nadajući se da neće da mi zamere.
CRNA TRAVA
- od sela do sela:
Bajinci
Bankovci
Bistrica
Brod
Crna Trava
Čobanac
Čuka
Darkovce
Dećeve (Brod)
Dojčinovci
Dobro Polje
Dobropoljsko polje
Drusunci
Gornje Gare
Gradska
Jabukovik
Kalna
Krivi Del
Krstićevo
Mlačiške Meane
Mlačište
Obradovce
Ostrozub
Pavličine
Popovi
Preslap
Rajčetine
Ruplje
Sastav Reka
Vus
Zlatance