Obradovce, Crna Trava
Obradovce sam posetio u julu 2019. godine, putujući crnotravskim putevima - od sela do sela.
Obradovce se nalazi na lokalnom putu Crna Trava - Predejane. Selo je rasutog tipa i sastoji se od nekoliko okolnih mahala: Obradovska, Madžare, Popovi, Semčekici, Babićevi, Crvenkovci, Žutine. Mahale su zasnivane oko porodičih imanja, razbacanim po okolnim, šumovitim brdima. Centralna mahala je Obradovska.
Obradovce sa svojim mahalama nikada nije bilo veliko selo. Po popisu iz 1948. bila su 113 stanovnika u 25 kuća. Tih godina, po livadama Obradovca napasalo se više od 100 goveda i 300 ovaca. Pedesetak godina kasnije, po popisu iz 2011, ostala su 24 stanovnika.
Ovih dana, ne računajući letnje vreme, Obradovce je napušteno selo.
Leti Obradovce oživi. Ljudi se vrate, zaseju bašte, pokose livade, a u dvorištima su živina i poneko goveče.
Jedan letnji dan u Obradovcu
U prošlim vremenima svako srpsko selo imalo je česme i izvore pitke vode. Ovih dana, ako uopšte i postoje, na česmama je natpis: "Voda nije za piće!". Međutim, kraj crnotravskih puteva i u mahalama izvori i česme još uvek postoje, a voda je podjednako čista - kao što je oduvek i bila. Jedan od tih izvora je na ulasku u Obradovac.
Po zvaničnim podacima, ekologiju i reciklažu svega i svačega izmislio je "napredni" svet. Po nezvaničnim, ali proverljivim podacima i činjenicama, ekološko razmišljanje i praksa u našim selima oduvek su bili deo svakodnevnog života. Primer je i naš izvor, koji ne presuši ni tokom jula. Pa vode bude i za piće i za živinu, koja će, nadam se, preživeti današnju organsku euforiju.
Čudesna arhitektura Obradovca
Sasvim je sigurno da u Srbiji postoje gradovi i delovi gradova sa izuzetno vrednim arhitektonskim celinama i objektima. Međutim, neverovatno je da su u malom, planinskom selu, na obodu Srbije, izgrađene neobično lepe kuće.
Uspon Obradovca počeo je neposredno posle Prvog svetskog rata. Deo zasluga pripada mladim stanovnicima Obradovca, koji su završili tek osnovanu kamenorezačko-zidarsku školu u Crnoj Travi, pa su retkim i traženim znanjima obnavljali i gradili razrušeni Beograd.
Većina kuća u Obradovcu sagrađena je pre Drugog svetskog rata. Neke od njih će ovih dana napuniti sto godina, a da se protekli vek na njima ne prepoznaje.
Zidanje kuće nikada nije bio lak i jednostavan posao. Posebno u oblastima neprohodnih puteva, bez mehanizacije i današnjih stovarišta građevinskog materijala. Tih godina, građevinski materijal u Obradovce dovožen je konjima, čak iz Predejana. Trebalo je preći 25km planinskih puteva i staza, a na jednom konju moglo se preneti 40 crepova. Nakon sto godina, predejanski crep promenio je samo boju i dočekaće novu stogodišnjicu.
Kuće deda Jevrema i petoro braće građene su u periodu od 1926. pa do 1930. Kuće se stilski razlikuju i sve su najlepše.
Slučajno, ili ne, neke od njih imaju elemente banjskog stila.
Retko, vrlo retko naiđe se na palu kuću.
Kada se domaćini vrate leti svojim kućama, dočakaju ih julske bašte.
Potpuno nemogući susreti na potpuno nemogućim mestima
Putujući malim i često potpuno napuštenim selima u Srbiji dešava mi se da sretnem ljude, koje godinama nisam sreo, ili ljude s kojima mogu da nastavim priču započetu pre 20-30 godina. Tako sam oko Donje Nevlje, u pograničnom pojasu sa Bugarskom, na putu kojim samo ponekad prođe patrola granične policije, sreo prijatelja, koga nisam video 2-3 godine. Jednog letnjeg dana u Jalovik Izvoru, jedina osoba u selu bio je poznanik od pre 30 godina. Jedne avgustovske večeri na Vlasini sreo sam prijatelja, Grka, koga sam upoznao dva meseca ranije u Hanji na Kritu.
Nemoguća priča o nemogućim susretima i poznanstvima ponovila se u Obradovcu. Davno započetu priču nastavio sam sa Stevanom Anđelkovićem, prvim od nekoliko letnjih stanovnika Obradovca.
Kako stići do sela
S obzirom da je selo rasutog tipa, tokom popodnevnog boravka video sam samo deo sela. Prvom prilikom voleo bih da dođem i do ostalih mahala.
Ukoliko želite da posetite selo, izaberite leto. Obradovce se nalazi na putu Crna Trava - Predejane. Od Crne Trave udaljeno je 5km i oko 8 minuta vožnje planinskim, šumskim putem. Od Predejana do Obradovca je 25km i 45 minuta vožnje.
Zahvaljujem se:
-
Ministarstvu kulture i informisanja Republike Srbije,
koje je finansijski podržalo projekat "Zaboravljena
Srbija - poslednje godine crnotravskih sela".
(Stavovi autora teksta i fotografija nužno ne izražavaju stavove Ministarstva kulture i informisanja RS, koje je finansijskim sredstvima podržalo realizaciju projekta) - Srpskoj akademiji nauka i umetnosti, Odboru za selo, na podršci;
- našem domaćinu, Stevanu Anđelkoviću na gostoprimstvu i pričama o Obradovcu i
- ljudima iz Obradovca, čije sam lepe plotove i kuće fotografisao, nadajući se da neće da mi zamere.
CRNA TRAVA
- od sela do sela:
Bajinci
Bankovci
Bistrica
Brod
Crna Trava
Čobanac
Čuka
Darkovce
Dećeve (Brod)
Dojčinovci
Dobro Polje
Dobropoljsko polje
Drusunci
Gornje Gare
Gradska
Jabukovik
Kalna
Krivi Del
Krstićevo
Mlačiške Meane
Mlačište
Obradovce
Ostrozub
Pavličine
Popovi
Preslap
Rajčetine
Ruplje
Sastav Reka
Vus
Zlatance